استایل وینتیج چیست و چطور به سبک وینتیج لباس بپوشید

به گزارش وبلاگ مهدی، حتما شما هم نام استایل وینتیج از اینجا و آنجا به گوش تان خورده است. با دیدن تصاویری از مدل هایی که لباس های قدیمی را با آرایش و زیورآلات گذشته ترکیب نموده و پوشیده اند، به سرتان زده که چند لباس با ظاهر قدیمی و بامزه خریداری کنید یا بدوزید. اما چون منابع الهام کمی داشته اید یا کاملا به قوانین عناصر تشکیل دهنده یک استایل وینتیج مطلع نبوده اید، لباس پوشیدن به این سبک را کنار گذاشته اید.

استایل وینتیج چیست و چطور به سبک وینتیج لباس بپوشید

در این مطلب ابتدا شرح می دهیم که منظور از استایل وینتیج چیست و سپس نکته هایی درباره اینکه چطور از لباس هایی با مدل های قدیمی استفاده کنید یا اینکه آن ها را با چه آیتم هایی از زمان حال می توانید ترکیب کنید، صحبت می کنیم.

اگر می خواهید یک استایل وینتیج بی نقص داشته باشید، پیشنهاد می کنیم با مجله وبلاگ مهدی همراه باشید و برای آغاز، این مطلب را بخوانید.

استایل وینتیج چیست؟

استایل وینتیج اشاره به ترکیب کردن و پوشیدن آیتم های یک ست لباس دارد که در دوره های زمانی گذشته هوادار داشته است. بر عکس تصور عام که با شنیدن اسم وینتیج به یاد لباس های کهنه و از مد افتاده میفتند، وینتیج درباره کالای ارزشمند و قیمتی است که از زمان های دور به ما رسیده و قرار است با دیدنش خاطرات خوش گذشته را مرور کنیم.

اما اصطلاح استایل وینتیج سر و کله اش از کجا به دنیای مد باز شد؟ در زمان جنگ جهانی اول، امکان فراوری پارچه کاهش پیدا می نماید. با کمبود پارچه، شرکت های طراحی لباس به فکر بازسازی فراوریات گذشته و فروش آنها میفتند. این لباس های کلاسیک و کاربردی با نام وینتیج به مردم بسیاری عرضه شدند.

استایل وینتیج در دنیای امروزی هم فرصتی برای دوباره دیدن مدها و لباس هایی است که خارج از زمانی که خلق شده اند برای مردم امروز، حاوی پیامی تازه هستند. لباس هایی که الهام بخش زندگی ما می شوند.

تکه های گرانبها از دوره های مختلف زمانی

کسی که استایل وینتیج را به عنوان روشی برای لباس پوشیدن انتخاب می نماید باید بداند که پیروان این استایل، حتما لباس ها و آیتم های یک دوره خاص را نمی پوشند بلکه استایل های دوره های مختلف زمانی را بسته به ذائقه با هم ترکیب می نمایند. مثلا در استایل وینتیج می توان یک سنجاق سر از دهه 30 میلادی را با یک ژاکت از دهه 90 میلادی ست کرد و پوشید.

لباس پوشیدن به سبک وینتیج هیچ وقت به اندازه حالا رایج و پرهوادار نبوده است. در حال حاضر مجموعه ای گسترده از استایل های چندین دهه باعث شده هر مخاطبی با هر نوع سلیقه ای بتواند با آن ارتباط برقرار کند و آیتم های دلخواه خود را پیدا و با لباس های دیگرش ترکیب کند.

شاید شما لباس های متنوعی با استایل وینتیج را بشناسید اما پوشیدن و ترکیب آیتم های مختلف و به وجود آوردن هماهنگی که در نهایت باعث می گردد استایل وینتیج جذاب و منحصر به فرد خودتان را بسازید، سخت باشد.

در ابتدا باید یاد بگیرید چطور هر کدام از آیتم های مورد احتیاج استایل وینتیج خودتان را انتخاب کنید. سپس نحوه ترکیب کردن این آیتم ها با هم و استفاده آنها در کنار لباس های مدرن را فرا بگیرید.

 • 15 روش برای اینکه مثل یک سوپر مدل لباس بپوشید

1. آیتم هایی را انتخاب کنید که نشان دهنده سبک شخصی شما باشند

قبل از اینکه آیتم های انتخابی استایل وینتیج خود را به کمد لباس تان اضافه کنید، به عناصر و ویژگی های سبکی که دل تان می خواهد لباس و اکسسوریتان شبیه آن باشد، فکر کنید. انتخاب یک سبک تازه در مد و استایل قرار است افق های فکری شما را عوض کند و به شما جرات امتحان کردن بدهد. اما اگر واقعا دوست دارید شبیه به خودتان به نظر برسید و در لباس های سبک وینتیجی که انتخاب نموده اید راحت نیستید، هیچ وقت هم آنها را نخواهید پوشید.

وقتی از قبل روی سبک شخصی خود کار نموده باشید، به آسانی می توانید آیتم های وینتیجی را انتخاب کنید که با دیگر لباس های شما به راحتی ترکیب گردد. در واقع هنگام خرید لباس برای استایل وینتیج باید به این فکر کنید که از قبل چه لباس هایی در کمدتان دارید و هر کدام از آنها با کدام لباس تان هماهنگ است.

کاری که به شما یاری می نماید به سبک شخصی مطابق با سلیقه خود برسید، جست و جو کردن استایل ها و سبک های مختلف در وبلاگ ها و دیدن تصاویر در سایت هایی مثل پینترست است. با اعتماد به نفس چیزهایی که دوست دارید جزو استایل شما باشند را جدا کنید و بعدها طبق همان لباس بپوشید.

این کار به شما یاری می نماید وقتی می خواهید یک لباس برای استایل وینتیج خود خریداری کنید، از قبل بدانید دنبال چه چیزی هستید و به مشکل برنخورید.

 • 7 رنگ که می توانید با رنگ قرمز ست کنید و یک استایل بی نقص داشته باشید

2. به دنبال آیتم های وینتیج با استایل کلاسیک باشید

اگر می خواهید شبیه مدل های موزه که نمایشگر سبک خاص لباسی از دوره زمانی تعیین هستند، نباشید باید به دنبال آیتم های کلاسیکی بگردید که هیچ وقت از مد نمی افتند. این لباس ها در شکل ها و رنگ های مختلف وجود دارند که می توانید سال ها آن ها را بپوشید و در کنار بقیه لباس های خود به کمدتان اضافه کنید.

در حالی که ترندهای فشن می آیند و جای خود را به ترندهای جدیدتر می دهند لباس های کلاسیکی هستند که هیچ وقت از مد نمی افتند؛ مثل پیراهن های راسته مشکی و آستین حلقه ای، کت با پارچه طرح پلنگ، پیراهن های لَخت گل دار و بلوزهای یقه کراواتی.

تی شرت های وینتیج، کت های چرمی یا جین و کلاه ها انواع آیتم های کلاسیکی هستند که هیچ وقت از مد نخواهند افتاد و می توانید آنها را با لباس های دیگرتان ترکیب و ست کنید.

 • کیف و کفشی که منحصربه خودتان است!

3. آیتم های وینتیج را با کیفیت بالا خریداری کنید

اگر قرار بر این باشد که استایل وینتیج را انتخاب کنید و به این سبک لباس بپوشید، احتمالا گذارتان به فروشگاه های فروش لباس دست دوم یا فروشگاه های برندهایی که لباس های غیر ترند خود را حراج نموده اند هم میفتد. در این صورت باید به کیفیت لباس های انتخابی تان توجه کنید.

وقتی می خواهید لباس های وینتیج قدیمی را خریداری کنید، حتما برچسب تعیینات محصول آن ها را آنالیز کنید. مواد تشکیل دهنده با کیفیت پارچه و لباس شامل پنبه، کتان و ابریشم می گردد که تاب آوری بالایی در برابر شست وشو و گذر زمان از خود نشان می دهند.

درست است که گاهی لباس های ساخته شده از مواد مصنوعی و ترکیبی هم انتخاب درستی محسوب می شوند و با توجه به قیمت شان گاهی خریدشان به صرفه است اما این موضوع در خصوص لباس های وینتیج قدیمی متفاوت است و حتما باید لباس وینتیج قدیمی که می خواهید با لباس های دیگرتان ست گردد و روزانه از آن استفاده کنید، از جنس با کیفیتی ساخته شده باشد.

اگر لباسی قدیمی پیدا کردید که دیگر برچسب تعیینات محصول نداشت؛ چند راه برای تست و ارزیابی کیفیت آن وجود دارد. می توانید قسمتی از پارچه را میان انگشت شست و اشاره تان نگه دارید و به هم بمالید. اگر احساس کردید پارچه در عین لطافت، محکم هم است، پس از کیفیت لازم برخوردار است.

همینطور می توانید مواد مورد استفاده در پارچه لباس بدون برچسب تعیینات محصول را با لباسی که این برچسب را دارد، مقایسه کنید. لکه ها و پارگی ها را هم به دقت آنالیز کنید، چون این ویژگی ها می توانند نشان از عدم کیفیت لباس داشته باشند.

 • راهنمای کامل شست و شو و نگهداری از انواع لباس بافتنی

4. به دنبال لباس های وینتیج ترند و مد روز بگردید

برای اینکه بفهمید همین حالا چه سبک های از وینتیج مد روز هستند، مجله های فشن را بخوانید و بلاگرهای سبک وینتیج را دنبال کنید. با سر زدن و آنالیز مورد علاقه خود هم می توانید بفهمید چه ترندهایی برای سبک وینتیج وجود دارد.

وقتی به دنبال لباس های وینتیج هستید، حتما به سبک لباس های دیگری هم که می خرید، توجه کنید. از آنجایی که لباس های معاصر هم از گذشته الهام گرفته شده اند، لباس های زیادی به سبک استایل وینتیج در میان آنها نیز خواهید یافت. با یافتن لباس های مدرنی که خصوصیات وینتیج دارند، درک خود را از مد به نمایش بگذارید.

 • قواعد انتخاب لباس مهمانی + 5 نکته مهم برای ست کردن لباس مجلسی

5. با آیتم های دوره های زمانی مختلف آشنا شوید

لباس هایی که در هر دهه طراحی شده و مردم آن ها را پوشیده اند، دارای ویژگی های مختص به همان دوران است. برای داشتن استایل وینتیج منحصر به فرد نباید لباس های خود را تنها از یک دوره زمانی انتخاب کنید. باید با شناختن سبک های مختلف در طی دهه های متفاوت، بتوانید لباس هایی را که مطابق با ویژگی های شخصی شما است، انتخاب کنید و بپوشید.

یادگیری اصولی به شما یاری می نماید که در انتخاب لباس ها خلاق تر باشید و استایل منسجم و منحصر به فردی را برای خودتان ایجاد کنید.

 • 40 توصیه برتر مد و فشن در تمام طول تاریخ!

هر دهه به چه لباسی معروف بود؟

 • مردم در دهه 1900 لباس ها و دامن های توری، پیراهن های کمر باریک و تنگ، و بالاتنه یقه دار می پوشیدند.
 • دهه 1910 به بارانی ها و مانتوهای بلند و تنگ زنانه و بوت هایی بنددار معروف بود.
 • سبک غالب دهه 1920 استفاده از زیرپیراهنی و لباس های ابریشمی زنانه با منجوق دوزی های زیبا و خیره نماینده بود.
 • در دهه 1930 کلاه های عظیم و یقه های خزدار به بازار آمدند.
 • دهه 1940 به شلوارهای مدل سیگاری، ژاکت های کشبافت پشمی و رنگی، و بالاتنه یقه بلند معروف بود.
 • در دهه 1950 پوشیدن دامن های دایره ای و پشمی، کت های چرمی و پیراهن های تنگ و استرچ بلند مد روز بود.
 • دهه 1960 به شلوار جین پاچه گشاد، تیشرت های طرح دار شلوغ معروف بود.
 • دهه 1970 به ترکیب شلوار جین با لباس های رنگ روشن، کت و شلوار ست و گرمکن پا معروف بود.
 • در دهه 1980 رنگ های نئونی، اِپُل لباس، بالاتنه توری یا ریش ریش و شلوار لگ مد بود.

نحوه انتخاب و ترکیب درست لباس های دهه های مختلف

شما باید اصول ترکیب آیتم های مختلف زمانی را بلد باشید. این کار را با توجه به سلیقه یا جست و جوی ترندهای روز و ورق زدن مجلات مد فرا بگیرید.

مثلا به طور کلی ترندهای دهه 1910 یعنی بارانی ها و مانتوهای بلند و تنگ زنانه و بوت هایی بنددار با کلاه های لبه دار دهه 1930 ترکیب خوبی را به وجود می آورد. حتی تی شرت های مدل خوانندگان راک از دهه 1990 هم به خوبی با مانتوهای دهه 1910 ترکیب می گردد.

یادتان باشد از ترکیب آیتم های دهه 1910 با لباس های ابریشمی زنانه با منجوق دوزی از دهه 1920 و طرح های نئونی رنگ از دهه 1980 خودداری کنید.

در دهه های 40 و 50 لباس هایی با تن خنثی به صورت متداول مورد استفاده بودند. از بیشتر این آیتم ها مثل شلوار سیگارت و کت چرمی می توانید در کنار لباس هایی از دیگر دهه ها استفاده کنید.

احتمالا نام شلوار سیگارت برایتان ناآشنا باشد اما آن را در میان شلوارهای پارچه ای کلاسیک دیده باشید. شلوار سیگارت به شلواری می گویند که میزان گشادی آن در قسمت باسن بیشتر از پایین آن است و حالتی خمره ای دارد. قد این نوع شلوارها تا بالای مچ پا است و با کفش های کالج و ژاکت های پشمی به خوبی ست می شوند.

مثلا یک کت چرمی از دهه 50 را با یک جین پاچه گشاد از دهه 60 می توانید ست کنید. یا همین کت چرمی را با یک پیراهن بلند و لَخت از دهه 70 بپوشید. همین که بتوانید این ترکیب ها را امتحان کنید و از کشف های خود لذت ببرید، از لباس هایی که می پوشید هم لذت خواهید برد.

 • آیریس ون هرپن؛ طراح لباس یا معمار لباس؟

6.لباس های معاصر را با کلاسیک ترکیب کنید

آسان ترین راه برای اینکه همزمان هم به سبک وینتیج لباس بپوشید هم امروزی به نظر بیایید این است که آیتم های معاصر را با لباس های قدیمی و کلاسیک ست کنید. مثلا چند تکه لباس ترند را که هیچ وقت از مد نمی افتند با چند تکه از لباس های وینتیج و دوست داشتنی خود ترکیب کنید.

لباس وینتیج خود را از میان لباس هایی که آیکونیک و برجسته هستند انتخاب کنید. و لباس مد روز خود را از میان لباس های ساده و بیسیک بپوشید. مثلا یک کت پردار وینتیج که در آن می درخشید را با یک لگ چرم ساده و مد روز ترکیب کنید؛ یا یک بارانی شتری رنگ از دهه 1910 را یا کت چرمی دهه 1950 را با یک پیراهن راسته ساده مدرن و ترند بپوشید.

برای داشتن یک استایل یونیک و بی مانند وینتیج، یک شلوار دم پا گشاد متعلق به دهه 60 را با یک پلیور یقه اسکی مدرن بپوشید. یا اصلا یک کت نئونی رنگ از دهه ی 80 را با تاپ سفید و ساده را به همراه این شلوار ست کنید. کت جین کوتاه هم گزینه مناسبی برای این ترکیب به نظر می رسد.

7.لباس های دوره های زمانی مختلف را با هم ترکیب کنید

شاید به نظر برسد که انتخاب و امتحان کردن لباس های مختلف از دهه های گوناگون احتیاج به مهارت ویژه ای دارد. یا فکر می کنید برای اینکه بتوانید آیتم هایی دقیقا با استایل شخصی خود را بیابید و به بهترین شکل در کنار هم قرار دهید، احتیاج به زمان زیادی دارید و قید این روش را بزنید.

اگر نتیجه این ترکیب ها را ببینید و بدانید با امتحان کردن این روش چه ظاهر منحصر به فردی پیدا می کنید، پی می برید که این راه ارزش صرف زمان و زحمت زیاد را دارد.

هنگام ترکیب کردن لباس های وینتیج دوره های مختلف زمانی، به دنبال یک استایل بی نقص و کامل نباشید. گاهی اوقات سبک های متناقض گرد هم می آیند تا بی نظیرترین و شیک ترین لباس ها را بسازند!

مثلا یک تی شرت مدل خواننده های راک دهه 90 را با یک دامن بلند پلیسه دار لَخت، ترکیب کنید تا یک ست متناقض و شیک بسازید. اگر دنبال ماجراجویی هستید هم یک دامن با طرح چاپی گلدار یا طرح پلنگ را بپوشید.

برای داشتن ظاهری راحت تر یک بلوز براق و لَخت از دهه 1980 را با جواهراتی مثل گردنبند طوقی یا گوشواره های چند شاخه کلاسیک ترکیب کنید.

سعی کنید یک آیتم ساده از یک دهه را با آیتمی نمایان و شاخص از دهه ای دیگر ست کنید. مثلا یک پیراهن کوتاه از دهه 1960 را با یک ژاکت پولک دار و درخشان از 1980 ست کنید.

8. یک ظاهر سرتاپا وینتیج بسازید

اگر استایل وینتیج را انتخاب نموده اید نباید از تجربه کردن و امتحان کردن ست های متفاوت و ظاهر کاملا وینتیج بترسید. یک لباس سرتا پا وینتیج بپوشید و برای ساختن این استایل از لباس های ساده و یا کاملا شاخص یک دوره های متفاوت زمانی استفاده کنید.

یک استایل سرتاپا وینتیج زیبا و خیره نماینده را با لباس های مدل دهه 60 مثل پیراهن های چین دار گل گلی، کیف های کلاسیک با قاب های فلزی به رنگ های پاستلی و روشن، بسازید. مدل موی موج دار و کوتاه این ست را تکمیل می نماید.

اگر بخواهید سرتاپا وینتیج بپوشید و شبیه آدم هایی از قرن گذشته به نظر نرسید، باید به دنبال آیتم های کلاسیکی بروید که هیچ وقت از مد نمی افتند. پیراهن های کاربردی و یکسره دهه 40 با کفش های پاشنه 5 سانتی کلاسیک علاوه بر اینکه ظاهری سرتاپا وینتیج به استایل شما می بخشند باعث می گردد، از مد افتاده هم به نظر نرسید.

9.از مدل مو و میکاپ به روز استفاده کنید

در عین حال که از استایل سرتا پا وینتیج استفاده می کنید اگر آیتم ها را درست انتخاب نکنید، ممکن است شبیه به یک بازیگر شوید که در حال ایفای نقش در یک فیلم تاریخی است. برای اینکه با این مشکل رو به رو نشوید و رنگ و بویی مدرن و تازه به لباس های وینتیج خود بدهید، از آرایش و مدل موی جدید استفاده کنید.

در دهه 20 با پوشیدن یک پیراهن ریشه دار فلاپر و تکمیل آن با مدل موی بلانت و کوتاه، می توانستید در تمام پارتی ها بدرخشید. اما این ست ممکن است برای امروز دمده به نظر برسد. همان پیراهن فلاپر را با مدل موی دم اسبی و آرایش خنثی و مات امتحان کنید و مدرن و خوش استایل به نظر برسید.

با توجه به اینکه بیشتر مدل های موی حالا هم از مدل های موی قدیمی الهام گرفته شده است، ممکن است نتوانید به راحتی یک مدل موی کاملا جدید را پیدا نموده و با لباس وینتیج خود ست کنید. زمان بیشتری بگذارید و با جستجو مدل های جدید آرایش مو را پیدا کنید و انواع آن را با لباس تان امتحان کنید.

مدل موی به روز و آرایش های ترند می توانند به ظاهر وینتیج شما نشاط و تازگی ببخشند اما گاهی انتخابی کلاسیک در میکاپ، مطمئن ترین روش برای تکمیل کردن یک استایل وینتیج است. مثلا رژ لب های نود و ملایم هیچ وقت از مد نمی افتند و به ظاهر وینتیج شما، برازندگی می بخشند.

 • طرز تهیه 10 ماسک صورت آووکادو برای پوست های مختلف

10. با لباس های وینتیج خود، اکسسور های به روز بپوشید

اکسسوری های مدرن مثل کیف ها، جواهرات و کفش های ترند به ظاهر وینتیج شما تازگی و تمایز می بخشند. اگر لباس های شما به طرز محسوس و تعیینی وینتیج هستند و مربوط به دوره زمانی خاصی می شوند، حتما اکسسوری های مدرن را به همراه آنها بپوشید.

گوشواره های حلقه ای و کفش هایی با رنگ نود و ملایم، تکمیل نماینده یک استایل وینتیج خیره نماینده است.

11. اکسسوری های وینتیج را با لباس های مدرن ست کنید

گاهی وقت ها ردی از وینتیج هم می تواند به استایل های مدرن، جذابیت بی حد و مرزی ببخشید. پوشیدن چند تکه اکسسوری وینتیج، یک استایل مدرن را زیر و رو می نماید. اکسسوری های وینتیج مثل شال گردن ها، کیف و جواهرات را می توانید در فروشگاه های کوچک به قیمت خیلی خوب پیدا کنید.

مثلا با یک استایل مدرن، گردنبندهای دهه 80 یا کیف دستی از دهه 30 را بپوشید یا می توانید شنل های ساده مدل دهه 70 را با یک شال چهارخانه ترکیب نموده و بپوشید.

 • چطور بهترین کفش زنانه را برای هر استایلی انتخاب کنیم؟

جمع بندی

برای لباس پوشیدن به سبک وینتیج باید حوصله و دقت به خرج دهید تا بتوانید با ظرافت، لباس ها و اکسسوری ها را پیدا کنید و با دیگر لباس هایتان بپوشید. کلاسیک هایی که هیچ وقت از مد نمی افتند را بشناسید و برای کامل کردن آنها به دنبال لباس های خاص وینتیج بگردید.

اگر به اصالت اهمیت می دهید و از نوستالژی لذت می برید، وینتیج سبک مورد علاقه تان خواهد بود. پس زودتر دست به کار شوید و استایل وینتیج خود را بسازید.

منبع: wikiHow

منبع: دیجی استایل

به "استایل وینتیج چیست و چطور به سبک وینتیج لباس بپوشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استایل وینتیج چیست و چطور به سبک وینتیج لباس بپوشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید