علت ورم پا در بارداری

به گزارش وبلاگ مهدی، ورم یا اِدِم به خاطر جمع شدن مایع در بافت های بدن رخ می دهد که مقداری ورم در دوران بارداری، به خصوص در قوزک و پاها طبیعی است؛ چراکه در دوران بارداری بدن آب بیشتری در خود نگه می دارد. تغییراتی که در مواد شیمیایی خون رخ می دهد هم، می تواند باعث تجمع مایعات در بافت های بدن تان گردد.

علت ورم پا در بارداری

چه زمانی باید نگران ورم پا در بارداری باشم؟

داشتن ورم میانه در پاها و قوزک در دوران بارداری طبیعی است و حتی ممکن است ورم خفیفی هم در دست هایتان داشته باشید.

اما اگر هر یکی از نشانه های پره اکلامپسی را مشاهده کردید، سریع با پزشک تان تماس بگیرید:

ورم صورت

ورم اطراف چشم ها

ورم بیش از حد دست ها

ورم زیاد یا ناگهانی پاها و قوزک ها

بعلاوه اگر متوجه شدید یک از پاهایتان به طور قابل توجهی بیشتر از پای دیگرتان ورم نموده، به خصوص اگر با درد یا سوزش و التهاب در ساق پا یا ران همراه است، سریع با پزشک تان تماس بگیرید که می تواند نشانه لخته شدن خون باشد.

برای کاهش ورم پا در بارداری چه کنم؟می توانید برای کاهش ورم پا در بارداری به پهلو بخوابید تا فشار زیادی که به رگ هایتان وارد می گردد، کمی آرام بگیرد. در ادامه با چند نکته برای کاهش ورم پا در بارداری آشنا می شوید:

هروقت که امکانش هست، پاهایتان را بالا بگذارید. سر کار، یک چارپایه کوتاه یا یک دسته کتاب زیر میزتان بگذارید.

وقتی می نشینید، پاهایتان یا قوزک هایتان را روی هم نیندازید.

وقتی نشسته اید، مرتب کششی به پاهایتان بدهید؛ به این ترتیب که اول پاشنه را به سمت بیرون بکشید و آرام کف پایتان را خم کنید تا ماهیچه های ساق پایتان کش بیایند. حالا قوزک تان را بچرخانید و شست پاهایتان را تکان دهید.

در فواصل نشستن یا ایستادن، مرتب استراحت کنید. پیاده روی های کوتاه و مکرر می تواند مانع از تجمع خون و مایعات در اندام های تحتانی بدن تان گردد.

کفش های راحتی و انعطاف پذیر بپوشید تا موقع ورم کردن پاها، به شما فشار نیاورند.

جوراب هایی (ساق کوتاه و بلند) که کش محکم دارند و به قوزک یا ساق پایتان فشار می آورد، نپوشید.

از ساپورت های حاملگی بهره ببرید و قبل از خارج شدن از رختخواب آن را بپوشید تا خون فرصت نکند دور و بر قوزک پاهایتان جمع گردد.

زیاد آب بنوشید. شاید عجیب باشد اما با این کار باعث می شوید بدن تان مایعات کمتری در خود ذخیره کند. سعی کنید روزی 10 لیوان آب یا سایر نوشیدنی های آبرسان میل کنید. اگر رنگ ادرارتان زرد کم رنگ یا بی رنگ است، می توانید مطمئن شوید که به مقدار کافی آب و مایعات می نوشید.

مرتب ورزش کنید. فعالیت هایی مثل پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری (ثابت یا متحرک) گزینه های خوبی هستند. حتی می توانید ایروبیک آبی را امتحان کنید.فرو رفتن در آب می تواند موقتا ورم را کاهش دهد؛ به خصوص اگر ارتفاع آب تا بالای شانه هایتان برسد.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید و مصرف هله هوله را به حداقل برسانید.

سعی کنید تسلیم ورم پاهایتان نشوید و بی تحرک نمانید. تماشا ورم پاها و قوزک های پا می تواند احساس زشتی را به شما القا کند اما از قلم نیاندازید که ورم پا در بارداری شرایطی موقتی است که به زودی با زایمان تان از بین خواهد رفت!

ورم دست و پا بعد از زایمان طبیعی است؟گاهی ممکن است بعد از زایمان همچنان ورم داشته باشید؛ در واقع بعد از زایمان بدن سعی می نماید به وسیله ادرار و تعریق آب اضافی بافت ها را دفع کند. اما در همین حال، ممکن است نشت مایعات و آب از رگ های خونی به بافت ها ادامه یابد و باعث تورم گردد که معمولا در دست ها، پاها و قوزک پا دیده می گردد.

ورم بعد از زایمان معمولا ظرف یک هفته برطرف می گردد که در مادران دچار پره اکلامپسی یا دچار فشار بالای خون مرتبط با بارداری که اواخر بارداری ورم زیادی در پاها و دست هایشان داشته اند، این فرایند چند روز بیشتر طول می کشد.

آیا ورم بعد از زایمان خطرناک است؟ورم بعد از زایمان به ندرت خطرآفرین می گردد اما اگر ورم تان ظرف یک هفته از بین نرفت و بیشتر ادامه پیدا کرد، حتما به پزشک تان اطلاع دهید. در صورت داشتن این نشانه ها سریع به پزشک مراجعه کنید:

داشتن سردردهای بد، سرگیجه یا تاری دید که ممکن است نشانه بالا بودن فشار خون باشند.

داشتن ورم و درد شدید فقط در یکی از پاها که ممکن است نشانه لختگی خون باشد.

ورم شدید همراه با درد سینه و سختی تنفس که ممکن است نشانه حضور لخته خون در ریه بوده یا اختلال نادر اما خطرناک قلبی باشد.

منبع: نی نی سایت

منبع: راسخون

به "علت ورم پا در بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت ورم پا در بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید