شخصیت پردازی در کاشی نگاره های حمام ابراهیم خان کرمان آنالیز شد

به گزارش وبلاگ مهدی، میراث آریا/ براساس اخبار بدست رسیده و گزارشات منتشر شده، شخصیت پردازی در کاشی نگاره های حمام ابراهیم خان کرمان آنالیز شد.

شخصیت پردازی در کاشی نگاره های حمام ابراهیم خان کرمان آنالیز شد

مریم کیان اصل، عضو هیئت علمی گروه هنرهای سنتی یکی از مهمترین هنرهایی که در تزئین و آرایش بنا در دوران اسلامی از جمله دوره قاجار نقش اساسی دارد را کاشی کاری دانست و گفت: اگرچه نقوش کاشی کاری دوره قاجار در این دوره دارای مشترکات فراوانی با نقاشی های قهوه خانه ای و حتی گاهی الگوبرداری از نقوش کاشی در دوره های پیشین و گاه تقلید از موضوعات نقاشی غربی است ولی شاخصه هایی مختص به خود نیز دارد.

عضو هیئت علمی گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با بیان اینکه با این وصف آنچه مسلم است نقوش در هنر ایرانی تنها جنبه تزئینی نداشته و شاخصه هایی ویژه دارد که نماینده معانی و مفاهیم فرهنگی دوران هستند، توضیح داد: بوم کاشی زمینه ای برای کاشی نگاران کرمانی شد تا هنر و علایق خویش نسبت به طبیعت و شخصیت های حماسی را با استحمام کنندگان حمام ابراهیم خان به دیدن بگذارند.

این پژوهشگر اضافه نمود: پژوهش پیش رو با روش توصیفی-تحلیلی کوشیده است تا با هدف معرفی نقوش کاشی های بکار رفته در این حمام، ضمن طبقه بندی آنها از نظر موضوعی، به تحلیل نقوش انسانی بپردازد و توجه مخاطب را به شخصیت های کاشی نگاره های تصویری حمام ابراهیم خان کرمان جلب کند.

کیان اصل نقوش کاشی نگاره های حمام ابراهیم خان کرمان را برآمده از زندگی اجتماعی آنها و علایق مردم به ادبیات حماسی ایران بخصوص شاهنامه فردوسی خواند و اظهار کرد: موضوعات مهم روایتی در این کاشی نگاره ها شامل نبرد رستم و دیو سپید، نبرد رستم و سهراب، جامه دار ابریق به دست و فوطه دار خمره به دست می گردد.

او با اشاره به اینکه هر کدام از این شخصیت ها براساس جایگاه اجتماعی خود تصویرپردازی و در محل مرتبط نصب شده اند، گفت: برای پرداختن به شخصیت های این روایت ها باید به شکل قرار گرفتن بدن، پوشاک و تزیینات لباس ها، وسایل موجود در صحنه توجه کرد، زیرا در نقاشی دوره قاجار چهره ها دارای هیچگونه ویژگی های عاطفی نیست تا بتوان خشم، عطوفت، ترس یا شادی را در آنها تشخیص داد.

منبع: همگردی

به "شخصیت پردازی در کاشی نگاره های حمام ابراهیم خان کرمان آنالیز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شخصیت پردازی در کاشی نگاره های حمام ابراهیم خان کرمان آنالیز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید