نکاتی که در سفر جاده ای با کودک باید رعایت کنید

به گزارش وبلاگ مهدی، اگر کودک خردسال دارید و می خواهید به یک سفر جاده ای بروید، دانستن چند نکته برای خاطره انگیز کردن سفر برای همه اعضای خانواده لازم است.

نکاتی که در سفر جاده ای با کودک باید رعایت کنید

سفرهای جاده ای خانوادگی بخشی از سرگرم نماینده ترین و به یادماندنی ترین ماجراجویی های هر فرد است. اما یک سفر جاده ای با بچه ها و خردسالان می تواند به یک رویداد پراسترس هم تبدیل گردد. اگر چند نکته را رعایت کنید، می تواند این گونه نباشد و تبدیل به سفری لذت بخش برای همه گردد. در ادامه، 12 نکته آمده است که بهتر است در سفرهای جاده ای خود با بچه ها آن ها را رعایت کنید.

لزوم حضور یک راننده یاریی

راننده یاریی

در صورت امکان، یک راننده یاریی داشته باشید. اگر کسی در کنار شما باشد که بتواند به پیدا کردن راستا، خواندن تابلوهای هدایت در جاده ها، پاسخ دادن به تماس های تلفنی، مدیریت خوراکی ها و تنقلات و حتی انتخاب موسیقی یاری کند، سفر کم فشارتری را تجربه خواهید داشت.

رانندگی در شب

اگر می دانید که راستای طولانی را پیش رو دارید (مثلا اگر قرار است 10 ساعت رانندگی کنید تا به خانه پدربزرگ تان برسید) بهتر است صبح زود راه بیفتید. اگر بتوانید سه صبح آغاز به رانندگی کنید، در این صورت، پیش از بیدار شدن بچه ها شما نیمی از راه را پیموده اید. رانندگی با بچه های که خوابیده اند، گزینه ای عالی برای این گونه سفرها است.

وسایل آسایشی

وسایل راحتی کافی مانند بالش و پتو به همراه خود داشته باشید! خیلی از بچه ها و حتی بزرگسالان عادت دارند که در ماشین سواری های طولانی یک چرت کوتاه بزنند.

خوراکی های لازم برای یک سفر جاده ای با بچه ها

نوشیدنی ها

فقط آب با خودتان ببرید. هیچ نوشیدنی طعم داری برای سفر انتخاب نکنید. در غیر این صورت، این امکان وجود دارد که سیستم گوارشی کودک تان به هم بریزد و مجبور باشید نیم ساعت به نیم ساعت بایستید تا او برطرف حاجت کند.

تنقلات

هیچ وقت از حمل تنقلات زیادی پشیمان نخواهید شد. اگر نتوانید رستوران پیدا کنید یا اگر در ترافیک گیر کنید، همین تنقلات هستند که شما را نجات خواهند داد. از انتخاب خوراکی های شیرین و پر ریخت وپاش حذر کنید و همواره یک دستمال مرطوب یا دستمال کاغذی در دسترس خود داشته باشید.

پیک نیک

یک پیک نیک برای بچه ها در نظر بگیرید. پیک نیک، راهی عالی برای تجربه محیط خارج از خانه به همراه بچه ها و خردسالان است. حتی بزرگراه های شلوغ هم می توانند محل استراحتی مجذوب نماینده برای این بچه ها باشد. پیش از سفر درباره آن برنامه ریزی کنید. با خودتان خوراکی های خوشمزه ببرید و ناهاری خاطره انگیز صرف کنید.

بازی هایی برای سفر جاده ای با بچه ها

ماشین بازی

مثلا بازی موردعلاقه کودک می تواند این باشد که کوشش کند تا کاری کند که کامیون ها بوق بزنند. می توانید این بازی را با بالا و پایین آوردن بازوهای خود انجام بدهید، طوری که گویی شما مشغول به صدا درآوردن شیپورهای آن ها هستید. کودک از شنیدن صدای بوق ها خرسند می گردد و دنبال یک کامیون دیگر خواهد گشت.

بازی با حرف الفبا

می توانید حروف الفبا بازی کنید. یک موضوع انتخاب کنید، مثلا حیوانات، کشورها یا مثلا شهرها. اولین نفر نام حیوانی که با الف آغاز می گردد که نام می برد، نفر دوم حیوانی را نام می برد که با ب آغاز می گردد و همین طور بازی ادامه می یابد. این بازی را هر طور که دوست دارید جلو ببرید؛ سرگرم نماینده یا شوخی یا صرفا یک بازی آموزشی. برای بچه ها خردسال تر از موضوعاتی مانند نام دختر و نام پسر بهره ببرید. بازی را طبق گروه سنی کودک تان برنامه ریزی کنید.

آواز خواندن

موسیقی انتخاب کنید که همه اعضای خانواده دوست داشته باشند با آن همخوانی نمایند.

استراحت در بین سفر جاده ای با بچه ها

برنامه منعطف

در سفرهای جاده ای بسیار بهتر است که از یک برنامه منعطف بهره ببرید تا زمان و آزادی کافی برای سر زدن به فروشگاه ها یا کافه های مجذوب نماینده را داشته باشید یا اینکه بتوانید یک میدان را دور بزنید. بهتر است در شهرهای کوچک توقف کنید تا کمی قهوه و تنقلات میل کنید، با محلی ها صحبت کنید و کمی درباره تاریخ و فرهنگ شهر اطلاعات به دست بیاورید.

توقف های کوتاه مدت

اطمینان حاصل کنید که هر دو یا سه ساعت توقف می کنید و به بچه ها اجازه می دهید از ماشین پیاده بشوند. وقتی که در پمپ بنزین یا استفاده از سرویس های بهداشتی عمومی توقف می کنید، بگذارید بچه ها چند دقیقه در آن جا بازی نمایند. این کار باعث می گردد سفری طولانی تر داشته باشید، اما برای همه بهتر است که کمی از ماشین پیاده شوند و کمی به بدن خود استراحت نمایند.

لذت بردن از راستا سفر

راستا سفر و توقف های بین راهی را نیز جزئی از سفر بدانید. شاید فاصله زیادی بین مبدا و مقصد نباشد، اما نصف روز پیاده روی در فضای بیرون از شهر می تواند تبدیل به خاطره ای به یادماندنی برای تمامی اعضای خانواده گردد.

سرانجام یک سفر جاده ای با بچه ها

با رعایت نکاتی که در بالا گفته شد، آمادگی کافی برای سفر بعدی خود با بچه ها تان را به دست خواهید آورد. این ایده ها را می توان برای بچه های در سنینی بالاتر هم استفاده کرد.

شما از چه راهکارهایی برای لذت بخش تر کردن این گونه سفرها استفاده می کنید؟ آیا تا به حال از موارد بالا استفاده نموده اید؟ به نظر شما آن ها تاثیرگذار هستند؟

منبع: کجارو / mommyandmetravels.com

به "نکاتی که در سفر جاده ای با کودک باید رعایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که در سفر جاده ای با کودک باید رعایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید