آلودگی هوای پاکستان مبارزه با کرونا را سخت تر کرده

به گزارش وبلاگ مهدی، - پاکستان در منطقه آسیای جنوبی بالاترین میزان شهرنشینی را دارد که در نتیجه آن تراکم جمعیت در این کشور افزایش یافته است، موضوعی که بر کیفیت هوا به ویژه در مناطق شهری پاکستان تاثیر منفی گذاشته و کارشناسان معتقدند که ارتباط آلودگی هوا و بیماری های تنفسی و قلبی عروقی می تواند مبارزه پاکستان با ویروس کووید-19 را دشوارتر کند.

آلودگی هوای پاکستان مبارزه با کرونا را سخت تر کرده

پاکستان در سال 2019 از لحاظ غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر با میانگین سالانه 2.5 میکرون دومین کشور آلوده جهان معرفی گشت. 36.4 درصد از جمعیت این کشور در مناطق شهری زندگی می کنند. پاکستان ششمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می شود.

این کشور در کل آسیای جنوبی بالاترین میزان شهرنشینی را دارد و در نتیجه این گسترش، تراکم جمعیت نیز افزایش پیدا کرده و این بر کیفیت هوا به ویژه در مناطق شهری پاکستان تاثیر منفی گذاشته است.

درست 10 روز پیش مشاور امنیت ملی پاکستان طی نشست خبری مشترک با وزیر بهداشت این کشور اعلام نمود که علل 80 درصد مرگ و میر بیماران کرونایی در پاکستان، ابتلای آنان به دیگر بیماری تعیین شده است. میزان مرگ ناشی از کرونا در پاکستان تا اواسط ماه جاری میلادی 1.9 درصد عنوان شد درحالی که در کشورهای دیگر 6.9 درصد دیده شده است.

مقامات پاکستانی گفتند که 80 درصد جان باختگان پیش از ابتلا به کرونا، دچار بیماری های دیگر بودند که منجر به مرگ آنان شد و تنها 20 درصد از جان باختگان افرادی بودند که پیش از کرونایی شدن، به هیچ بیماری مبتلا نبودند.

اما کارشناسان حوزه سلامت و تغییرات اقلیمی در پاکستان معتقدند، این کشور که جایگاه پنجم در جهان از لحاظ آسیب پذیر بودن در برابر تغییرات آب و هوا را دارد و همچنین در میان پنج کشور دارای بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا واقع شده است، ممکن است همزمان با درگیر بودن با شیوع کرونا شاهد افزایش جان باختگان آن دسته از مبتلایان به این ویروس باشد که پیش تر از بیماری های تنفسی و قلبی-عروقی که با آلودگی هوا تشدید می شود، رنج می بردند.

نتایج مطالعات هواشناسی یک موسسه آمریکایی در سال گذشته نشان می دهد که پاکستان پس از چین، هند، اندونزی و بنگلادش به عنوان پنجمین کشور بزرگ در آسیا با داشتن بالاترین آمار مرگ و میر مردم ناشی از آلودگی هوا ارزیابی شده است.

در این گزارش آمده است: آلودگی هوا باعث کاهش طول عمر افراد به ویژه در بچه ها تازه متولد شده می شود و حداقل 20 ماه از عمر آنان را کاهش می دهد که بیشترین میزان این تاثیر در منطقه جنوب آسیا دیده شده است.

براساس گزارش جهانی کیفیت هوا در سال 2019، بسیاری از شهرهای پاکستان از جمله لاهور، کراچی، پیشاور و فیصل آباد در بین آلوده ترین شهرها در سطح جهان قرار دارند و در این شهرها آلودگی همراه با تراکم جمعیت و نوع ساختار مراقبت های بهداشتی سلامت عمومی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

آلودگی هوا و مرگ و میر ناشی از کووید-19

به گزارش وب سایت خبری روزنامه داون پاکستان، نتیجه تحقیقات درخصوص اپیدمی سارس در چین نشان می دهد که سارس ناشی از ویروس ژنتیکی مانند کووید-19 باعث مرگ و میر بیشتر در مناطق با کیفیت پایین هوا می شود. این موضوع باعث شد تا پژوهش های بیشتری درخصوص میزان مرگ و میر ناشی از کرونا و ارتباط آن با آلودگی هوا انجام شود.

محسن گُل پژوهشگر پاکستانی دانشگاه آکسفورد در حوزه محیط زیست و سیده حدیقه جمشید کارشناس تغییرات اقلیمی که در کنترل آلودگی هوا با وزارت تغییرات اقلیمی پاکستان همکاری می کنند، در گزارشی گفتند: یک مطالعه اجرا شده در ایتالیا طی هفته های گذشته نشان می دهد که میزان بالای مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا که در شمال این کشور به ثبت رسیده است با بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در همان منطقه ارتباط دارد.

محققان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون نیز درباره رابطه بین تلفات ویروس کرونا و آلودگی هوا گفتند: قرار دریافت بیماران تنفسی و قلب عروق در معرض هوای با کیفیت پی ام 2.5، همزمان خطر مرگ آنان در صورت ابتلا به ویروس کووید-19 را افزایش می دهد.

آمار هشدار دهنده در پاکستان

پژوهشگران پاکستانی می گویند: آلودگی هوا بیشترین سهم را در بیماری های زیست محیطی در این کشور دارد همچنین علل 22 درصد مرگ و میر زودرس در پاکستان شناخته می شود.

بانک جهانی نیز اخیراً دلیل 9 درصد از مرگ و میر سالانه در پاکستان را آلودگی هوا عنوان کرده است. ضرر معادل 2 و 2.5 درصد تولید ناخالص داخلی سالانه در سال 2016 به ترتیب هزینه های بیماری ها و مرگ و میرزودرس ناشی از آلودگی هوای محیط و خانگی را به خود اختصاص داد.

به همین دلیل کارشناسان پاکستانی معتقدند که آمار هشدار دهنده کیفیت هوا برای نشان دادن اینکه آلودگی هوا احتمال مرگ و میر بیماران مبتلا به ویروس کووید-19 را افزایش می دهد، کافی است.

آنان گفتند: اثبات رابطه میان آلودگی هوا و بیماری های تنفسی و قلب عروقی می تواند اوضاع را وخیم تر کند و حتی مبارزه پاکستان با ویروس کرونا نیز دشواتر می شود.

با توجه به میزان شیوع ویروس کرونا در پاکستان به ویژه در شهرهای کراچی و لاهور که بیشتری آلودگی هوا و کیفیت پایین آن در این شهرها دیده می شود، شمار مبتلایان به بالای 900 نفر رسیده و این فرآیند هر روز بدتر می شود.

پژوهشگران پاکستانی با اشاره به ضرورت افزایش پوشش سبز برای مقابله با آلودگی در شهرهایی که پایین ترین کیفیت هوا را دارند، تاکید می کنند: کاهش آلودگی هوا نیز می تواند به مزایای مثبتی در کاهش بیماری های غیرواگیر اضافه کرده و همچنین کاهش تلفات جانی را درپی داشته باشد.

به گفته کارشناسان، با توجه به پیوند بین آلودگی هوا و ویروس کرونا دولت ها باید اقدامات جدی را برای مبارزه با تغییرات آب و هوا به کار بگیرند تا آلودگی هوا و جمعیت آسیب پذیر آن کاهش پیدا کند.

با این حال گزارش نهادهای ناظر بین المللی درخصوص تبعات تغییرات اقلیمی در پاکستان حاکی است که این کشور بین سال های 1999 تا 2018 شاهد 152 مورد تغییر شدید هوا بود که باعث خسارت اقتصادی 3.8 میلیارد دلار و جان باختن هزاران نفر شده است. ایرنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین

به "آلودگی هوای پاکستان مبارزه با کرونا را سخت تر کرده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوای پاکستان مبارزه با کرونا را سخت تر کرده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید