آینده چربی! قهوه ای، سفید!

به گزارش وبلاگ مهدی، پنج سال پیش دکتر سایپس، متخصص غدد، در خصوص ظهور چربی در بدن، کنفرانسی را برگزار کرد. پزشکان براین عقیده اند که در گردن انسان نقطه ای است که به آن چربی قهوه ای می گویند. بعد از کنفرانس وی با مراجعه به پزشکی که چنین مطلبی را اسم نموده بود، گفت همه می دانند در انسان های بالغ، چیزی به نام چربی قهوه ای یافت

آینده چربی! قهوه ای، سفید!

آینده چربی! قهوه ای- سفید!

نویسنده:مهندس کیوان بنی هاشمی

پنج سال پیش دکتر سایپس، متخصص غدد، در مورد ظهور چربی در بدن، کنفرانسی را برگزار کرد. پزشکان براین عقیده اند که در گردن انسان نقطه ای است که به آن چربی قهوه ای می گویند. بعد از کنفرانس وی با مراجعه به پزشکی که چنین مطلبی را اسم نموده بود، گفت همه می دانند در انسان های بالغ، چیزی به نام چربی قهوه ای یافت نمی شود و پزشک دیگر در پاسخ گفت چنین چیزی وجود دارد و ما در تمام اوقات آنها را می بینیم. چربی قهوه ای مدت های مدیدی است که شناخته شده و در اطفال و حیواناتی ازقبیل موش هم وجود دارد اما تا همین اواخر دانشمندان تصور می کردند که آنها قبل از دوران بلوغ از بین می فرایند و به جای خود چربی سفید را به جای می گذارند که نتیجه آن افزایش وزن و چاقی است.

چربی های قهوه ای به رنگ شاه بلوط هستند و بر خلاف چربی های دیگر که انرژی را در خود ذخیره می نمایند، آنها را می سوزانند. سلولهای چربی قهوه ای محتوی اندازه زیادی میتوکندری هستند و یک آنزیم که به آنها امکان رها کردن انرژی دریافتی از مواد غذایی را داده و این انرژی را تبدیل به گرما و حرارت می نماید.

اخیراَ در مجلات پزشکی این گونه منتشر شده که نه فقط چربی های قهوه ای در افراد بالغ وجود دارد و موردی عادی است بلکه برای متابولیسم هم از اهمیت زیادی برخوردار است و افراد جوان تر و لاغرتر دارای چربی قهوه ای بیشتری نسبت به افراد پیرترو چاق ترهستند.

بر اساس مطالعات انجام گرفته در سال 2008 که در نشریه متابولیسم سلولی منتشر شد، معین شده که چربی جمع شده در اطراف ران ها و تهیگاه، چربی زیر پوستی نامیده می شود که در واقع خطر ابتلای به بیماری قند را کاهش می دهد. دکتر سایپس می گوید ما براین اعتقاد بودیم که چربی سفید چیزی است که به گونه ای بسیار مؤثر باعث ذخیره سازی انرژی می شود ولی ظاهراَ چربی در این قسمت از بدن دچار تحول در ساختار شده است.

گرچه پزشکان معتقدند که اغلب مردم دارای ذخیره چربی سفید بیش از احتیاج خود هستند. بد نیست بدانید در ایالات متحده رقم باورنکردنی 34 درصد افراد بالای 20 سال سن را افرادی که به آنها فربه می گویند تشکیل می دهند و بخش اعظمی از آن چربی که در بدن این افراد ذخیره شده از نوع احشایی است که اطراف ارگانهای حیاتی را در بر گرفته و خطر ابتلا به بیماری قند خون و همین طور سرطان و سکته را افزایش می دهند. برای چنین افرادی کشف چربی قهوه ای که مرکز تجمع آن در گردن وسینه بوده در واقع نشانه اندکی است از امیدواری برای بهبود. به همین علت دانشمندان و محققین از چربی به اسم یک روش معالجه بالفعل برای درمان فربهی یا obesity استفاده می نمایند.

فعال کردن چربی

تحقیقات سایپس نشان داده غیر از افراد جوان و لاغر، بانوان نسبت به آقایان دارای دو برابر چربی قهوه ای فعال هستند و شاید علت آن این باشد که چون بانوان دارای توده های ماهیچه ای کمتری هستند لذا احتیاج به چربی قهوه ای بیشتر برای گرم شدن دارند. در حقیقت به نظر می رسد درجه حرارت عامل بسیار مهمی در کنترل فعالیت چربی قهوه ای باشد .بر اساس مطالعاتی که در کشور سوئد به انجام رسیده معین شده هنگامی که افراد دو ساعت از زمان خود را در یک اتاق سرد با پوشش لباس کم می گذرانند و به طور متناوب پاهای خود را در آب یخ قرار می دهند، اندازه سوخت وسوز چربی قهوه ای آنها 15 برابر بیش از زمانی است که آنها در اتاق با درجه حرارت عادی قرار می گیرند. یکی از این افراد که دارای ذخیره چربی قهوه ای کافی بود در طی یک سال در این شرایط، وزن خود را به اندازه 4 تا 5 کیلوگرم کاهش داد.

محققین آلمانی هم دریافته اند در افرادی که در شرایط آب و هوای سرد قرار دارند، از هر 24 نفر 23 نفرشان دارای چربی قهوه ای فعال بوده در حالی که قرار دادن همین افراد در شرایط گرم باعث می شود از چربی قهوه ای فعال خبری نباشد. ارتباط دیگر فعالیت چربی قهوه ای در رابطه با روشنایی روز بوده که در فصول مختلف سال دچار تغییر می شود.

مطالعات انجام گرفته روی حیوانات هم معین ساخته با افزایش فعالیت چربی قهوه ای، وزن بدن کاهش پیدا می نماید. در سال 2009 محققین دانشگاه استهکلم دریافتند موش هایی که قادر به فراوری چربی قهوه ای نیستند اندازه افزایش وزن آنها 50 درصد سریع تر از موش هایی بوده که این قابلیت را دارند. در جریان یک تحقیقات در سال 2008 تعدادی موش تحت رژیم غذایی با اندازه چربی بالا قرار گرفتند و در اتاقی قرار داده شدند که درجه حرارت آن چهار برابر بیش از جایی بود که موش هایی با همان جیره غذایی در اتاق با دمای حدود 4 درجه سانتی گراد قرار داده شدند. محققین تخمین می زدند که فقط 2 اونس چربی قهوه ای فعال می تواند سوزاندن 300 تا 500 کالری انرژی را در روز به همراه داشته باشد. سایپس می گوید احتیاجی نیست شما تأثیر چندانی روی متابولیسم بدن خود داشته باشید. در اینجا این سؤال پیش می اید که چگونه می توان چربی قهوه ای را بدون قرار دادن پاها در آب یخ به فعالیت وادار کرد؟

یکی از افراد دارای درجه فوق دکترادر انستیتو سرطان دانا- فاربر وابسته به دانشگاه هاروارد به نامپاتریک سیل به این مهم پی برده که پروتئینی به نام PRDM-16 در هر سلول چربی قهوه ای وجود دارد ولی در سلولهای چربی سفید اثری از آن نیست. هنگامی که او از فعالیت این پروتئین در سلول های جوان چربی قهوه ای جلوگیری کرد و عملاَا آنها را غیر فعال ساخت، مشاهده نمود که آنها تبدیل به سلول های ماهیچه ای شدند. در حال حاضر او مشغول کار روی تشخیص ژن هایی بوده که ممکن است بتوانند پروتئین PRDM-16 را فعال نمایند.

یکی از مشاوران سیل در حال اجرا آزمایش روی روش معالجه ای است که طی آن پیش ماده (یا ماده متشکله جسم نو) را که باعث جداسازی چربی های سفید شده از حیوانات گرفته و با تزریق پروتئین فعال شده PRDM-16 و سپس با پیوند زدن سلول ها مجدداَ به بدن حیوانات، می آزماید که آیا این عمل منجر به کاهش وزن می شود؟ ظاهراَعلتی برای این که چنین اتفاقی روی ندهد وجود ندارد.

ساخت یک قرص جادویی

ساپس و همکاران او تمرکز خود را روی پروتئین های مختلف معطوف نموده اند که از جمله آنها پروتئینی است به نام BMP-7 که یاری به رشد استخوان می نماید. (استخوانها به طور دائمی با چربی در ارتباط هستند) اخیراَ معین شده که این پروتئین (BMP-7) باعث افزایش فراوری چربی قهوه ای شده و در موشها مانع بروز فربهی می شود. سازمان غذا و داروی ایالات متحده داروی BMP-7 را برای استفاده در جراحی های مربوط به ستون فقرات مورد تأیید قرار داده است بنابراین سایپس در حال آزمایش روی تأثیرات دارو روی بیمارانی است که مورد عمل جراحی قرار گرفته اند برای اینکه ببینند آیا باعث افزایش اندازه چربی قهوه ای هم می شود؟

اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد باید گفت یک پیشرفت بسیار چشمگیر که ناشی از چندین سال تحقیق بوده به وقوع پیوسته است. در نهایت چیزی که این افراد دسترسی به آن را دارند دارویی است به نام قرص چربی قهوه ای Brown Fat Pill دارویی که باعث افزایش فعالیت چربی قهوه ای به صورت مولکولی می شود. سایپس می گوید دارای بیمارانی هستم که وزنی معادل 182 کیلوگرم دارند و من می بایست راهی برای یاری به آنها پیدا کنم. البته آنها تشخیص داده اند که چنین دارویی نمی تواند به سرعت باعث رفع کردن مسائل چاقی شود ولی استفاده از قرص چربی قهوه ای به افراد یاری می نماید که با سوزاندن روزانه 500 کالری وزن خود را کاهش دهند.

البته تا زمانی که این قرصها در دسترس قرار گیرد راه های دیگری برای افراد جهت افزایش فعالیت چربی قهوه ای آنها وجود دارد. یکی از متخصصان می گوید بعید به نظر می رسد که بتوان افراد زیادی را پیدا کرد که علاقه مند به انجام معالجه سرد (Cold) باشند اما این کار باعث می شود شما درجه حرارت سیستم گرمایی خانه خود را پایین آورده و حتی افراد درصدی از وقت خود را در زمستان و پاییز در خارج از خانه به سر برند.

مطالعات انجام گرفته ثابت نموده که افرادی که کارشان در فضای آزاد بوده، اندازه فعالیت چربی قهوه ای آنها بیش از حد میانگین است و لذا نباید این تصور غلط پیش آید که قدم زدن از محل سکونت تا محل کار، آن هم در روز سرد می تواند باعث تشدید متابولیسم در بدن شود.

ادامه انجام مطالعات روی چربی و قائل شدن اهمیت زیادی برای آن همچون سایر ارگانهای مهم بدن به احتمال زیاد منجر به پیدا کردن فرصت های نو خواهد شد. به طور مثال تحقیقات اجرا شده در دانشگاه کلرادو آشکار نماینده بینش نوی در مورد انجام تمرینات به منظور کاهش وزن است. فعالیت فیزیکی به وسیله افزایش حساسیت مغز به تحریک ترشح هورمون هایی مانند لیپتین و انسولین باعث کاهش وزن می شود چون کالری بیشتر ی سوازانده می شود. فعالیت فیزیکی ممکن است سبب شود مغز قابلیت جذبی بیش از آنچه که هورمون هایی مانند انسولین به آن دیکته می نمایند، پیدا کند.

شاید این امکان هم در آینده به وجود آید که قرص های تمرین و ورزش هم به بازار بیابند. که البته به نظر خنده آور و مضحک می رسد.

منبع:ماهنامه نوآور، ش 68

منبع: راسخون

به "آینده چربی! قهوه ای، سفید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده چربی! قهوه ای، سفید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید