آینده گردشگری سلامت ایران در پساکرونا چگونه خواهد بود؟

به گزارش وبلاگ مهدی، رئیس انجمن حرفه ای گردشگری سلامت خراسان رضوی گفت: بحران کرونا فعالیت در حوزه گردشگری سلامت کشور و به خصوص استان خراسان رضوی را به صفر رسانده است؛ چراکه رفت وآمدی به کشور برای انجام خدمات سلامت انجام نمی گردد.

آینده گردشگری سلامت ایران در پساکرونا چگونه خواهد بود؟

حسن نیکونام در گفت وگو با ایسنا در مورد شرایط گردشگری سلامت استان خراسان رضوی اظهار کرد: به طور کلی می توان گفت که خراسان رضوی قطب اصلی گردشگری سلامت ایران قبل از شیراز و تهران است و تمام خدمات سلامتی به غیر از پیوندهای کلیه و کبد در مشهد ارائه می گردد، البته امکان انجام عمل های پیوند نیز وجود دارد؛ اما در حال حاضر بعضی ممنوعیت های سیستمی مانع از انجام این عمل ها در خراسان رضوی است.

وی اضافه کرد: پس از چهار سال کوشش دست اندرکاران حوزه گردشکری سلامت استان، توانستیم مرداد ماه سال گذشته مجوز تاسیس انجمن حرفه ای گردشگری سلامت استان خراسان رضوی را به عنوان اولین انجمن حرفه ای کشور، از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری دریافت کنیم.

رئیس انجمن حرفه ای گردشگری سلامت خراسان رضوی ادامه داد: این انجمن در تاریخ سوم شهریور 98 تاسیس و فعالیت خود را آغاز کرد؛ 35 شرکت گردشگری سلامت در خراسان رضوی و تعداد 14 بیمارستان که دارای مجوز آی پی دی هستند نیز با این انجمن همکاری می نمایند. از فعالیت های این انجمن می توان به برندسازی، تبلیغات، بازاریابی، ساماندهی تعرفه ها در بخش خصوصی و تمام خدماتی که در حوزه گردشگری سلامت باید ساماندهی شوند، اشاره نمود.

نیکونام با اشاره به وجود دید بدبینانه بازار هدف گردشگری سلامت در موضوع کرونا، اعلام نمود: بحران کرونا فعالیت در حوزه گردشگری سلامت کشور و به خصوص استان خراسان رضوی را به صفر رسانده است؛ چراکه رفت وآمدی به کشور برای انجام خدمات سلامت انجام نمی گردد. با این وجود انتظار می رود با توجه به سیاست های دولت و وزارت بهداشت نسبت به آغاز فعالیت پلکانی مشاغل، تا یک ماه آینده زمینه بازگشایی و فعالیت تمام مراکز بهداشت و گردشگری ما فراهم گردد.

وی بیان کرد: البته در حال حاضر شاهد این مساله هستیم که عمل های جراحی و دندان پزشکی ها نیز تحت مراقبت های بهداشتی بر اساس پروتکل های اعلام شده توسط وزارت بهداشت فعالیت های خود را آغاز نموده و می توان امید داشت با بهبود اوضاع گردشگری سلامت کار خود را آغاز کند.

رئیس انجمن حرفه ای گردشگری سلامت خراسان رضوی توضیح داد: با توجه به اینکه بیش از 85 تا 90 درصد بیماران گردشگری سلامت استان را اتباع عراقی و افغانستانی و 10 درصد باقی را اتباع کشورهای آسیایی میانه، عمان، بحرین، عربستان و کویت تشکیل می دهند، با بازگشایی مرزهای افغانستان و عراق و آغاز تبادلات تجاری و تردد اتباع این کشورها، گردشگری سلامت تا دو ماه آینده فعالیت خود را آغاز خواهد نمود.

نیکونام ادامه داد: دو کشور افغانستان و عراق که سیستم های مالی و بهداشتی شان شبیه به کشور ما است در اولویت هستند و برآورد ما این است که در اولین گام، با بهبود شرایط، بازار گردشگری سلامت مشهد نسبت به دیگر شهرهای کشور فعالیت خود را آغاز کند. پس از آغاز فعالیت مشهد با یک فاصله زمانی بیشتر احتمالا شیراز و پس از آن تهران در زمینه حوزه گردشگری سلامت فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

وی یادآور شد: با وجود تعطیلی 95 درصدی آژانس های هواپیمایی مشهد، شرکت ها این فرصت را غنیمت شمرده تا زیرساخت ها، بازاریابی و توسعه سایت هایشان به زبان های روسی، چینی و ... را تقویت نمایند. با توجه به اینکه شرکت های ایرانی در مقایسه با رقبا مانند هند و ترکیه در حوزه فضای مجازی ضعیف هستند و دولت نیز از آن ها حمایت خاصی به عمل نمی آورد، از این فرصت استفاده کردند تا با فراغت از دیگر فعالیت ها تمرکزشان را روی فضای مجازی بیشتر نموده و این قسمت را تقویت نمایند.

رئیس انجمن حرفه ای گردشگری سلامت خراسان رضوی ابراز عقیده کرد: با توجه به سیاست های دولت در اعلام آمار مبتلایان و فوتی های بیماری کرونا، این آمار در دنیا بازخورد مثبتی داشته و دارد. بازخورد مثبت نیز این است که سیستم بهداشت و درمان کشور ایران با توجه به فشارها و تحریم هایی که داشته در مبحث کرونا پیروز عمل نموده است. به هر حال اعلام آمار خود می تواند به عنوان بازاریابی برای این مساله باشد و اینکه مردم دنیا می بینند که با توجه به درگیری شدید ایران با کرونا از ابتدا کنترل و مدیریت بیماری در کشور خوب بوده که این خود تبلیغ مثبتی برای حوزه گردشگری سلامت خواهد بود.

منبع: چمدان

به "آینده گردشگری سلامت ایران در پساکرونا چگونه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده گردشگری سلامت ایران در پساکرونا چگونه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید