بحران دامداری ها به مرغداری ها می رسد؟

به گزارش وبلاگ مهدی، پس از بحران در دامداری ها به علت گران بودن علوفه و کمبود آن در بازار حالا گفته می گردد که ممکن است این بحران به مرغداری ها هم برسد.

بحران دامداری ها به مرغداری ها می رسد؟

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل اصلی فراوری کمبود نهاده های دامی است، گفت: متأسفانه از سامانه بازارگاه به اندازه کافی نهاده توزیع نمی گردد و بعضی از فراوری نمایندگان بیش از دو ماه است که پول واریز نموده اند اما سهمیه دان آنها هنوز نرسیده است.

او با اشاره به اینکه با توجه به شرایط موجود و نوسان لحظه ای قیمت نهاده ها نمی توان نرخ تمام شده فراوری برای مرغ معین و اظهار داشت، اضافه نمود: قیمت مصوب مرغ زنده 17 هزار تومان و قیمت مصوب مرغ گرم 24 هزار و 900 تومان است اما فقط میادین میوه و تره بار مرغ را به این قیمت عرضه می نمایند و در فروشگاه های سطح شهر، قیمت بالاتر از این اندازه و بسته به نقاط مختلف بین 25 تا 30 هزار تومان است.

این فعال بخش خصوصی توضیح داد: ما نگران آینده صنعت مرغ داری هستیم به جهت اینکه شرایط تأمین نهاده ها اصلاً خوب نیست.

یوسفی درباره اینکه آیا پیش بینی می کنید قیمت مرغ با این شرایط طی هفته های آینده افزایش پیدا کند؟ اظهار کرد: در حال حاضر بحث اصلی که مطرح است، مسئله بودن و نبودن است. زمانی که دان در اختیار مرغداران قرار نگیرد، جوجه ریزی نیست و براساس برنامه ریزی و پیش بینی های اجرا شده، صورت نخواهد گرفت و واحدهای مرغ داری هم فراوری خود را کاهش می دهند. بنابراین این احتمال وجود دارد که با کاهش شدید فراوری روبرو شویم.

او با اشاره به اینکه کمبود نهاده های دامی طی سالهای اخیر برای صنعت دام و طیور کشور مسائل اساسی ایجاد نموده است، گفت: در حال حاضر دامداران هم دام های آبستن خود را به کشتارگاه می برند که این واقعاً فاجعه است.

یوسفی توضیح داد: با توجه به شرایط موجود از دولتمردان می خواهیم که فکری اساسی برای تأمین نهاده های مورد احتیاج فراوری نمایند چرا که ادامه فرایند فعلی خطرات بسیار زیادی را متوجه فراوری و در نتیجه کشور خواهد نمود.

در روزهای گذشته هم دامداران نسبت به گرانی و کمبود علوفه در کشور اعتراض کردند. تجمع هایی در این رابطه شکل گرفت.

به علت کمبود و گرانی سرسام آور قیمت نهاده های دامی، بسیاری از دامداران مجبورند گاوهای شیرده و مولد خود را به کشتارگاه ها بدهند.

با پایین آمدن سن کشتار دام در ایران، انتظار می رود قیمت شیر و گوشت قرمز در نیمه دوم سال افزایش یابد.

پیشتر هم در اواخر سال گذشته کمبود نهاده های دامی بحران بزرگی در کشور ایجاد کرد و فراوری مرغ در کشور به شدت کاهش یافت. مرغ نایاب و گران شد و صف های بزرگی برای تهیه ان به راه افتاد.

حالا انتظار می رود در صورت ادامه فرایند کنونی بحران سال گذشته مرغ این بار هم برای گوشت و هم برای بازار مرغ تکرار گردد.

منبع: فرارو

به "بحران دامداری ها به مرغداری ها می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران دامداری ها به مرغداری ها می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید