برگزاری نمایشگاه آثار کهن ادبی و هنری در موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی

به گزارش وبلاگ مهدی، ایرنا/ براساس آخرین اخبار بدست آمده، برگزاری نمایشگاه آثار کهن ادبی و هنری در موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی صورت پذیرفت.

برگزاری نمایشگاه آثار کهن ادبی و هنری در موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی

گلچینی از بهترین نسخ خطی، اسناد تاریخی، نفایس چاپی و تابلوهای هنری، بدلیل وجود شاخصه هایی چون قدمت تاریخی، دست خط مشاهیر ایران زمین، هنر خطاطی و نقاشی ادوار تاریخی و غیره به عنوان آثار نفیس شناخته شده اند و در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به نمایش گذاشته شده است.

از آثار کهن ادبی و هنری به نمایش در آمده در این نمایشگاه میتوان به نسخه اهدایی دکتر امیرعباس جلالی شامل مجموعه سی مینیاتور از شاهنامه فردوسی متعلق به سده هشتم هجری قمری، مرقع خوشنویسی به خط وصال شیرازی شاعر و خوشنویس نام دارعصر قاجار، نسخه خطی سلطنتی تحفه مظفری و طومار مناجات خمسه عشر به خط نسخ ممتاز احمد طبیب لاهیجی اشاره نمود.

اسناد تاریخی این نمایشگاه دوره آق قویونلوها را دربرمی گیرد و شامل فرامین دیوانی و اسناد شرعی نفیس می گردد. طومار نفیس فرمان سلطان رستم پنجمین فرمانروای آق قویونلو در واگذاری زمین در منطقه ها مرکزی ایران به شیوه اقطاع، فرامین انتصاب از شاه عباس دوم و شاه سلیمان صفوی، نامه ای از عباس میرزا به زبان رمز برای فرزندش خسرومیرزا و فرمانهای احداث راه آهن سراسری به تاریخ اسفند 1304 خورشیدی و تجدید استخدام آندره گدار معمار و باستان شناس شهیر فرانسوی از جمله اسناد و فرامین دیوانی است به نمایش گذاشته شده است.

دو عقدنامه نفیس هنری هم در میان آثار بچشم می خورد که یکی مربوط به ازدواج شاهزاده حمیده سلطان خانم در 171 سال پیش با انشایی شاعرانه بوده و دیگری حکایت از ازدواج یک تاجر و همسرش در 95 سال قبل دارد.

افزون بر آن، مجموعه ای از نفایس چاپی در این نمایشگاه به نمایش درآمده که بر روی آنها یادداشت هایی به دستخط بزرگان و رجال از دوران گوناگون بچشم می خورد؛ از آن جمله میتوان به طومار شیخ بهایی و یادداشت هایی از ملک الشعرای بهار بر کتاب زین الاخبار و کتاب وسایل مظفری، در رثای حضرت سیدالشهدا (ع) اشاره نمود.

کتاب دیگری با عنوان تسع رسائل فی الحکمه و الطبیعیات، از ابن سینا که در 1337 هجری قمری برای مدرسه دارالفنون خریداری شده و مهر کتابخانه مبارکه دارالفنون را در صفحات خود دارد. مجلدی از کتاب منشئات فریدون بیک، اهدایی در 161 سال پیش از سوی میرزا حسین خان سپهسالار به شخصی به نام حسینعلی که از همراهان ناصرالدین شاه قاجار در نخستین سفر وی به اروپا بوده؛ از آثار درخور توجه این نمایشگاه است.

بعلاوه در بین این آثار کتاب فرهنگ فخری، نوشته میرزا فتاح فخرالاطبا، مربوط به تاریخ 1340 هجری قمری دیده می گردد، این کتاب لغتنامه فرهنگ زبان فارسی به زبان فرانسه است که مهر و یادداشت دستنویس نویسنده در صفحه عنوان کتاب آورده شده است.

از دیگر آثار موجود در این موزه میتوان به دو کتاب که جزو کتاب های شخصی ناصرالدین شاه است، اشاره نمود که شامل کتاب هزار و یک شب و دنیا نمای چلبی می گردد که در این دو اثر مهر و یادداشت ناصرالدین شاه قاجار در صفحات ابتدایی کتاب بچشم می خورد.

نسخه خطی دیوان حافظ شیرازی با تزئینات خاص و منحصر بفرد از دیگر آثاری است که می تواند برای علاقمندان بازدید از این نمایشگاه جالب باشد، این اثر 100 سال پس از درگذشت این شاعر پرآوازه کتابت شده است.

این نمایشگاه همه روزه به جز ایام تعطیل و از ساعت 8:30 تا 14:30 در محل موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران باز است.

منبع: همگردی

به "برگزاری نمایشگاه آثار کهن ادبی و هنری در موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نمایشگاه آثار کهن ادبی و هنری در موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید