ثبت ملی مراسم میلک دگیر نموده (شمع روشن کردن) شهر سرایان

به گزارش وبلاگ مهدی، مراسم میلک دگیر نموده (شمع روشن کردن) شهر سرایان در لیست میراث معنوی کشور ثبت شد.

ثبت ملی مراسم میلک دگیر نموده (شمع روشن کردن) شهر سرایان

سیداحمد برآبادی مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت:

شمع روشن کردن (شمع دگیر) از جمله آیین ها و مراسم بانوان شهرستان سرایان 14 شعبان (روز برات) است که برای برآوردن حاجات انجام می دهند. در زمان های بسیار دور که شمع های امروزی نبوده خودشان شمع درست می کردند که به آن میلک می گفتند و به این مراسم نیز (میلک دگیر نموده) می گویند.

برآبادی ادامه داد:

بیشتر بانوان و زنان سالخورده شهرستان سرایان در این مراسم شرکت می نمایند و مربوط به قوم و طایفه خاصی نیست. آن ها معتقدن هستد که در این روز به چهار محل که مورد احترام آن ها است رفته و درآنجا برای برآوردن حاجات خود شمع روشن می نمایند و تعدادی از آن ها که حاجات شان برآورده شده شیرینی، نقل و شکلات تقسیم می نمایند.

این مقام مسئول اضافه نمود:

این چهار محل عبارتند از مسجد میرهاشم، آرامگاه توران شاه، تکیه حضرت رقیه (کوت سنگ)، تکیه علی اصغر (مربیجه) که از جمله مکان های مورد احترام در این شهرستان است.

مسئول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی شرح داد که در گذشته در موقع روشن کردن شمع ها، دست خود را روی شمع و دودی که از سوختن آن حاصل می گردد، کشیده و به صورت شان می زدند و هم زمان این ذکر آتنا براتنا رحمتنا، یارب تو بنویس به نیکی نامه اعمال مرا را می گفتند، چون معتقد بودند که در این روز نامه اعمال افراد تا سال آینده نوشته می گردد.

برآبادی با بیان اینکه این مراسم از قدیم الایام اجرا می شده است، اضافه نمود:

تاریخ دقیقی از انجام این مراسم در دست نیست، ولی با توجه به مصاحبه و انجام پژوهش و پرسش از کهنسالان و بزرگان تعیین است که این مراسم بیش از صد سال قدمت دارد.

این مراسم آیینی 21 آبان 96 در لیست آثار معنوی کشور (ناملموس) به ثبت رسیده است.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر

به "ثبت ملی مراسم میلک دگیر نموده (شمع روشن کردن) شهر سرایان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی مراسم میلک دگیر نموده (شمع روشن کردن) شهر سرایان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید