خبرنگاران احداث کمربندی قرچک یا حفظ تپه پوئینک

به گزارش وبلاگ مهدی، تهران- خبرنگاران- فرماندار شهرستان قرچک می گوید که با رعایت حریم تپه باستانی پوئینک، عملیات احداث کمربندی جنوبی شهرستان قرچک که اجرای آن به مناقشه بین شهرداری و میراث فرهنگی تبدیل شده، ادامه پیدا می نماید.

خبرنگاران احداث کمربندی قرچک یا حفظ تپه پوئینک

به گزارش وبلاگ مهدی، سه شهرستان ورامین، قرچک و پیشوا تا حدود ده سال پیش، فقط یک شهرستان محسوب می شدند، مناطقی که امروز با بیش از یک میلیون نفر جمعیت ایرانی و افغانستانی، تنها یک جهت تردد به سمت تهران را دارند و این امر موجب افزایش میزان تردد، ترافیک های کور و افزایش حوادث جاده ای در این جهت می گردد.

مسائل ترافیکی منطقه، اعضای نخستین دوره شورای اسلامی شهر قرچک را برآن داشت که یک کنارگذر را در جنوب قرچک از میدان شهید ستاری تا میدان پوئینک به طول شش کیلومتر احداث نمایند تا بخشی از ترافیک، به این بخش منتقل و در بلندمدت، به کمربندی جنوبی ورامین متصل گردد.

هر چند که شهرداری قرچک برای آزاد سازی جهت، میلیاردها تومان هزینه خرید املاک کرد ولی، مهمترین معارض این پروژه، تپه باستانی، موسوم به تپه پوئینک است که درتاریخ هشتم مرداد ماه سال 1386 به شماره 15773 در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که سال 1393 با حضور هاشمی استاندار وقت تهران در محل فرمانداری قرچک برگزار گردید، مقرر گشت که اداره کل میراث فرهنگی استان تهران نسبت به کاوش این منطقه اقدام نموده و شهرداری نیز هزینه های این کاوش را پرداخت کند که پس از گذشت 4 سال از این مصوبه، اردیبهشت و اسفندماه سال 97 عملیات کاوش تپه پوئینک در دو فصل آغاز شد، عملیاتی که با وجود اجرای کامل، از نتیجه آن خبری در دست نیست و مسئولان پژوهشگده اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، اعلام نتیجه را به تکمیل این پروژه منوط کردند.

با وجود آن که در سال های اخیر، بارها به حریم این تپه تعرض صورت گرفت و بخشی از دیواره های جنوبی آن تخریب شد، ولی استاندار تهران و تمامی مسئولان میراث فرهنگی استان بر حفظ این اثر تاریخی تأکید کردند.

تپه 8 هزار ساله پوئینک قرچک باید حفظ گردد

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در واکنش به بعضی برآورد ها مبنی بر احتمال اجرای طرح راه سازی در محل تپه باستانی پوئینک شهرستان قرچک استان تهران تاکید نمود: این تپه که ثبت ملی است و قدمت لایه های اولیه آن به عصر آهن (6 تا 8 هزار سال پیش) می رسد باید حفظ و صیانت گردد.

محمد حسن طالبیان 28 خردادماه سال گذشته در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ مهدی استان تهران گفت: گزارش سازمان میراث فرهنگی مربوط به این تپه تهیه شده است و با حضور مسئولان استان تهران موضوع حفاظت از آن آنالیز خواهد شد.

وی با بیان اینکه قدمت لایه های زیرین و نخستین این تپه از عصر آهن آغاز می گردد و تا دوره قاجار ادامه پیدا می نماید، قدمت هسته اصلی این تپه را مربوط به دوره سلجوقی بیان و بر صیانت از این اثر مهم تاریخی تاکید نمود.

وی شرح داد: قرار بوده یک کمربندی از آنجا (محل تپه) بگذرد اما این اثر، ثبتی است و باید حفظ گردد.

شهرداری خواهان معین تکلیف تپه پوئینک است

شهردار قرچک در جلسه شورای اداری شهرستان قرچک که با حضور استاندار تهران برگزار گردید در مورد این پروژه اظهار کرد: برای اجرای پروژه کنار گذر جنوبی قرچک، ده ها میلیارد تومان هزینه اجرا شده ولی عملا تا کنون نتوانسته ایم از این پروژه به دلیل عدم معین تکلیف تپه پوئینک به درستی استفاده کنیم.

محسن خرمی شریف اضافه کرد: بر اساس اظهار نظر اداره کل میراث فرهنگی، طرح جدیدی از سوی شهرداری با اولویت حفظ تپه تهیه شده که در صورت تأئید، می توان این طرح را به اتمام رساند.

تپه باستانی پوئینک باید حفظ گردد

استاندار تهران نیز در سفر 14 دیماه سال گذشته خود به شهرستان قرچک در بازدید از این تپه باستانی گفت: در بسیاری از کشورها برای حفظ یک درخت، حاضرند تا جهت یک جاده را تغییر دهند، این که دیگر یک اثر باستانی است.

انوشیروان محسنی بندپی اضافه کرد: این تپه در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و بر اساس قانون، این اثر تاریخی باید حفظ گردد.

وی گفت: در دو طرح این تپه، فضای کافی برای اجرای دو جهت رفت و برگشت وجود دارد که کوشش می گردد با برگزاری جلسات مشترک با مسئولان شهرستان قرچک و اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، این مشکل هر چه سریعتر حل گردد.

امکان برداشتن تپه باستانی پوئینک وجود ندارد

مدیرکل حفظ و احیای بناها و محوطه های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز 25 شهریور ماه سال گذشته در حاشیه بازدید از تپه باستانی قرچک گفت: امکان برداشتن تپه باستانی و ثبت ملی پوئینک وجود ندارد لذا مدیریت شهری قرچک برای تکمیل پروژه کمربندی جنوبی باید به گزینه های جایگزین فکر کند.

سید هادی احمدی پس از بازدید از این تپه و برگزاری جلسه مشترک با مسئولان مدیریت شهری قرچک مرکز شهرستان قرچک در جنوب شرق تهران اضافه کرد: این تپه باید حفظ گردد.

عملیات ساخت کمربندی جنوبی قرچک با رعایت حفظ تپه پوئینک ادامه می یابد

فرماندار قرچک در جلسه روز شنبه آنالیز شرایط عملیات اجرایی کمربندی جنوبی این شهرستان که با حضور مسئولان میراث فرهنگی استان تهران برگزار گردید اظهار کرد: عملیات ساخت کمربندی جنوبی قرچک که برای دشت ورامین حائز اهمیت است، با رعایت حفظ تپه تاریخی پوئینک ادامه می یابد.

بهمن خطیبی اضافه کرد: برای مسئولان قرچک نیز حفظ این اثر تاریخی و احداث کمربندی جنوبی که نقش مهمی در توسعه شهر قرچک، کاهش ترافیک منطقه و همچنین جلوگیری از تلفات جانی و اقتصادی ناشی از تصادفات دارد، از اهمیت ویژه ای برخورداری است.

وی توضیح داد: آثار تاریخی نشان دهنده پیشینه غنی فرهنگی هر منطقه است، تمامی مسئولان شهرستان به موضوعات فرهنگی از جمله آثار باستانی و حفظ آن علاقه مند هستند و از طرفی توسعه شهر قرچک به وسیله ایجاد راه های جدید به منظور سهولت در تردد مردم و همچنین کاهش تلفات جانی و اقتصادی ناشی از تصادفات، دارای اهمیت بوده و از مطالبات به حق مردم است.

خطیبی اضافه کرد: بر اساس توافقات اجرا شده عملیات ساخت کمربندی جنوبی این شهر توسط شهرداری با حفظ تپه پوئینک ادامه خواهد یافت.

فرماندار قرچک توضیح داد: در این جلسه مقرر شد تا اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران تا سرانجام هفته جاری ضوابط حفاظتی میراث فرهنگی در راستای حفظ اثر تاریخی تپه پوئینک را به شهرداری قرچک ارائه دهد تا بر اساس آن، فرایند ساخت پروژه کمربندی جنوبی قرچک آغاز گردد.

شهرستان قرچک با 270 هزار نفر جمعیت در 30 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران احداث کمربندی قرچک یا حفظ تپه پوئینک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران احداث کمربندی قرچک یا حفظ تپه پوئینک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید