روسیه: هیچ کس از ما گاز بیشتری نخواست

به گزارش وبلاگ مهدی، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه اعلام نمود هیچ درخواست رسمی از سوی اروپا برای تامین گاز بیشتر به دولت روسیه مطرح نشده است.

روسیه: هیچ کس از ما گاز بیشتری نخواست

به گزارش وبلاگ مهدی، نواک که در کنفرانس هفته انرژی روسیه صحبت می کرد، بعلاوه اظهار کرد: خط لوله نورد استریم 2 برای شروع فعالیتهای تجاری در روزهای آینده آماده خواهد بود اما شروع فعالیت آن به دریافت تایید از سوی رگولاتورهای اروپایی بستگی خواهد داشت.

قیمت گاز در اروپا طی هفته های اخیر به علت نگرانیها از کمبود عرضه در زمستان جهش پیدا نموده است و قیمت روز آینده در هاب تی تی اف هلند پنجم اکتبر به رکورد 116.10 یورو معادل 39 دلار و 50 سنت به ازای هر واحد mmBtu صعود کرد.

نواک در اظهاراتی مشابه اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت: روسیه و شرکت دولتی گازپروم آماده هستند اگر درخواستی شد، گاز بیشتری تامین نمایند.

معاون نخست وزیر روسیه اظهار کرد: به طور رسمی هیچکس نه وزارت انرژی نه دولتی برای تامین گاز بیشتر درخواست ننموده است. گازپروم تنها صادرنماینده گاز به وسیله خط لوله بوده و تا این تاریخ به طور کامل به همه تعهداتی که تحت همه قراردادهایش داشته، عمل نموده است. اگر نیازی از سوی خریداران قراردادهای بلندمدت برای افزایش حجم عرضه گاز وجود داشته باشد، در آن صورت گازپروم عرضه را مطابق با درخواست افزایش می دهد. اگر کسی گاز بیشتری بخواهد گازپروم آماده خواهد بود تامین آن را بر اساس ظرفیتهای تولیدی که دارد آنالیز کند.

نواک گفت وی با مدیریت فورتوم فنلاند که سهامدار بزرگ شرکت یونیپر آلمان است در 13 اکتبر ملاقات نموده و این شرکت اعلام نموده که مشکل تامین ندارد.

روسیه مکررا اعلام نموده که راه اندازی خط لوله نورد استریم 2 به آلمان، یاری خواهد نمود بازار گاز اروپا آرام گردد و نواک در پاسخ به اینکه انتظار دارد چه زمانی فعالیت تجاری این خط لوله شروع گردد، گفت این به فرآیند تایید از سوی رگولاتورهای اروپایی بستگی خواهد داشت.

نواک از اروپا برای مدیریت ضعیف بازار گاز خود و تغییر استراتژیک هدفمند از قراردادهای بلند مدت به تامین لحظه ای انتقاد کرد و گفت: در اروپا تصمیمات ضعیفی گرفته شد. هیچ کس تقاضا برای گاز را برنامه ریزی نکرد و کسی فکر نکرد که در مورد تامین چه اتفاقی خواهد افتاد. انگار امید وجود داشت که یک نیروی نامرئی به مسئله تامین گاز رسیدگی خواهد نمود. شما نمی توانید بازارهای دیگر را برای این مسئله مقصر بدانید.

بر اساس گزارش پلاتس، معاون نخست وزیر روسیه گفت روسیه اطمینان حاصل خواهید کرد که بازار داخلی زمستان سال جاری به خوبی تامین می گردد. در وهله نخست این کشور تامین بازار داخلی و پر کردن ذخایرش را در اولویت قرار می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روسیه: هیچ کس از ما گاز بیشتری نخواست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: هیچ کس از ما گاز بیشتری نخواست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید