قصد نداشتم کارت پستال بسازم

به گزارش وبلاگ مهدی، تهران (پانا) - منصور عبدرضائی می گوید به عنوان فیلمبردار دِرب این چالش را داشته است که کارت پستال نسازد و از میزانسنی که در قا ب بندی ها وجود دارد، از طبیعت بهره ببرم تا ترکیب بندی اش درست از آب دربیاید.

قصد نداشتم کارت پستال بسازم

منصور عبدرضائی مدیر فیلمبرداری فیلم سینمایی دِرب به تهیه کنندگی رضا محقق در گفت وگو با پانا، با اشاره به اینکه چهارسال پیش با هادی محقق کارگردان آشنا شده و این اثر اولین همکاری جدی او با هادی محقق است، گفت: آثار قبلی هادی باعث شد که علاقه مند شوم با ایشان کار کنم در حقیقت سینمای هادی محقق ویژگی هایی دارد که از نظر من هر فیلمبرداری تمایل دارد با ایشان کار کند.

وی ادامه داد: در حقیقت ثبت تصاویر در سینمای هادی محقق نمود پیدا می نماید و دیده می گردد از سوی دیگر فضای ذهنی کارگردان، نگاهش به دنیا و هستی و هنری بودن سینمای هادی محقق از جمله مواردی است که فکر می کنم هر کسی دوست داشته باشد با ایشان کار کند زمانی هم که پیشنهاد فیلمبرداری دِرب به من داده شد با کمال میل آن را پذیرفتم.

مدیر فیلمبرداری دِرب با اشاره به اینکه هنگام پیوستن به این پروژه فیلمنامه به صورت کامل در اختیارش نبوده است، توضیح داد: اساسا سینمای هادی محقق بدین صورت نیست که فیلمنامه کامل و آماده باشد و بعد ایشان تصمیم به ساخت اثر بگیرد برای ساخت دِرب هم تنها خلاصه داستان کار برایم گفته شد و پس از آن علاوه بر بازدید از لوکیشن ها در فرایند شکل گیری فیلمنامه با هادی محقق همراه شدم بعلاوه باید بگویم یک میزان از فیلمنامه هنگام ضبط کار شکل گرفت .

عبدرضائی با اشاره به اینکه دِرب در استان کهگیلویه و بویراحمد حوالی شهرستان سوق فیلمبرداری شده است، گفت: شاید یکی از دلایلی که هادی محقق برای این پروژه با من تماس گرفت این بود که می دانست من با منطقه آشنا هستم و آنجا را دوست دارم چراکه لوکیشن سراسر طبیعت است و فصلی که ما فیلم برداری داشتیم طبیعت سرسبز و چشم نواز بود.

وی با بیان اینکه هادی محقق فردی تعامل پذیر است، یادآور شد: این اثر با تیم کوچکی ساخته شد اما بین افراد تعامل بسیاری وجود داشت چراکه کارگردان اثر فردی تعامل پذیر است و میخواهد برترین موقعیت را در همفکری با همکارانش ایجاد کند که این برترین خصوصیت ایشان است.

مدیر فیلبمرداری دِرب با اشاره به اینکه اولین چالش این پروژه انتخاب کاراکتر اصلی آن بود، بیان کرد: چالش اصلی ما انتخاب بازیگر مامور اداره برق بود و با وجود آنکه از بازیگران بسیاری در جلوی دوربین تست گرفتیم اما به گزینه مدنظرمان نرسیدیم و کسی به اصطلاح به دل هادی محقق ننشست و در عین حال علاقه ای به استفاده از بازیگر چهره نداشت. در نهایت قرار شد خود جلوی دوربین برود و زمانی که این رخ داد من به او گفتم همان کسی است که می تواند در ایفای این نقش به درستی عمل کند.

عبدرضائی با بیان اینکه یکی از ویژگی های این اثر در طبیعت بودن آن است، درباره چالش های فیلبمرداری این اثر بیان کرد: من به عنوان فیلمبردار این چالش را داشتم که کارت پستال نسازم و از میزانسنی که در قاب بندی وجود دارد، از طبیعت بهره ببرم تا ترکیب بندی ام درست از آب دربیاید. اگرچه در طبیعت بکر منطقه از هر طرف دوربین را به حرکت در می آوردم، قاب های طلایی تشکیل می شد اما چالش من این بود که ترکیب بندی ای با این طبیعت زیبا در خدمت فیلم و پلان خلق کنم تا میزانسن را به برترین شکل ارایه بدهد .

وی در سرانجام با بیان اینکه شاید بتوان دِرب را یک فیلم متفاوت در چهلمین جشنواره فیلم فجر دانست، گفت: این فیلم سینمایی حرف انسانی می زند و آرام و بی ادعا در یک فضای بی غل و غش کار خودش را می نماید. در حقیقت هر کس فیلم را ببیند با حال خوبی از سالن سینما بیرون می آید و شاید درگیر این گردد که وجود انسان در طبیعت چه قدر آرامش بخش است و طبیعت هم حال خوبی به آن ها می دهد و انسان ها را به خوشبختی می رساند در حقیقت پیغام هایی که این فیلم برای مخاطب دارد اثر را متمایز می سازد و می تواند برای مخاطب مجذوب کننده باشد .

منبع: خبرگزاری پانا

به "قصد نداشتم کارت پستال بسازم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصد نداشتم کارت پستال بسازم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید