بازسازی صندوق نفیس 580ساله

به گزارش وبلاگ مهدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان از حفاظت و بازسازی صندوق چوبی امامزاده تاج الدین روستای پرور اطلاع داد.

بازسازی صندوق نفیس 580ساله

ایسنا: حمیدرضا دوست محمدی 19 مهر ماه 1400 با اعلام این خبر اظهار کرد: بازسازی این صندوق چوبی نفیس با نظارت کارشناسان حفاظت و بازسازی اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان اجرا شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اضافه نمود: مستند نگاری، آسیب شناسی و شناسایی عوامل موثر در تخریب، نمونه برداری از قطعه های چوبی مختلف، گونه شناسی چوب، ضدعفونی، پاک سازی اولیه مکانیکی و شیمیایی و… برای بازسازی این صندوق چوبی انجام شد.

او ادامه داد: صندوق چوبی امامزاده تاج الدین روستای پرور یکی از آثار نفیس و منحصر به فرد دوره تیموریان است که پس از کشف سرقت به شهر سمنان منتقل شده و در مخزن امن نگهداری می شود.

دوست محمدی اعلام نمود: این صندوق ترکیبی از هنرهای گوناگون از جمله منبت، معرق، تزئینات رنگی و گره چینی است و تاریخ ساخت اثر با استناد به کتیبه هایی که بر روی آن موجود است به سال 857 هجری قمری باز می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اضافه نمود: صندوق چوبی امامزاده تاج الدین (ع) روستای پرور به شماره 1590 در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: توریسم آنلاین

به "بازسازی صندوق نفیس 580ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی صندوق نفیس 580ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید