امضای تفاهمنامه اداره کل میراث تهران و پارک ملی علوم

به گزارش وبلاگ مهدی، تفاهم نامه همکاری میان اداره کل میراث فرهنگی استان #تهران و پارک ملی علوم و فناوری، در راستای ارتقا اجرای زنجیره ارزش صنایع دستی و فعالیت های #گردشگری منعقد شد.

امضای تفاهمنامه اداره کل میراث تهران و پارک ملی علوم

به گزارش جهانی سفر از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان تهران، در حاشیه برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری، به منظور توسعه همکاری در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق گردشگری تفاهم نامه همکاری دو جانبه میان اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان تهران به نمایندگی پرهام جانفشان، مدیرکل اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان تهران و پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی به نمایندگی محمد حسین ایمانی خوشخو، رئیس این مجموعه منعقد شد.

ایمانی در مراسم امضای این تفاهم نامه و با حضور در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی درباره اهمیت کاربردی تر کردن فناوری در صنعت گردشگری گفت: این تفاهم نامه در راستای رسوخ فناوری در صنعت گردشگری منعقد شد؛ برگزاری نمایشگاه ها در همه جای جهان مرسوم است و اغلب با هدف آشنایی مخاطب تخصصی و غیر تخصصی در جریان فرآیندهای تعیین برگزار می گردد.

رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی بعلاوه تاکید نمود: در صنعت گردشگری هم هر ساله نمایشگاه های زیادی برگزار می گردد که عاملان این صنعت در کوشش برای نمایاندن ظرفیت های خود هستند. در ایران نیز رویدادی هر ساله انجام می گردد که باز هم به نظر من بخشی از توانمندی های گردشگری ایران در اینجا به نمایش گذاشته نشده است؛ اما می تواند محل خوبی باشد که مردم با مقوله گردشگری آشنایی بیشتری پیدا نمایند و با جاذبه های گردشگری و توانمندی هایی که این صنعت در کشور دارد، آشنا شوند.

وی اضافه کرد: ما باید همه مقوله ها را به سمت فناوری سوق دهیم، پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی هم پرچم دار ترویج چنین ساختاری است. از این جهت فناوری در گردشگری هم وجود دارد.. امروزه شرکت هایی مشغول به فعالیت هستند که به خوبی در بستر فناوری در عرصه گردشگری فعالیت می نمایند که هنوز جای کار برای توسعه آن زیاد است.

به گفته ایمانی، برای توسعه گردشگری راهی جز کاربردی تر کردن فناوری نداریم؛ چراکه دیگر شیوه های سنتی جوابگو نیست.

جانفشان در ادامه گفت: تفاهم نامه مذکور در دو بخش منعقد شد. بخش نخست مربوط به صنایع دستی است و بخش دوم به توسعه گردشگری اشاره دارد که قرار است استارتاپ ها و دانش بنیان هایی که در این بخش ها فعالیت می نمایند، حمایت شوند تا در نهایت به صادرات بهینه صنایع دستی و صرفه مالی بیشتر در صنعت گردشگری برسیم.

وی با اشاره به مهمترین فعالیت های اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان تهران در توسعه گردشگری و صنایع دستی این استان گفت: فعالیت های زیادی را در دست اجرا داریم؛ در بخش گردشگری کوششمان بر این بوده است که گردشگری شهری را در تهران و شهرهایی که به استان تهران وابسته هستند را بیش از پیش تقویت کنیم.

جانفشان اضافه کرد: در بخش میراث فرهنگی تمرکز اصلی ما روی بازسازی بناهای تاریخی است که قرار است نقش مهمی را در چرخه گردشگری ایفا نماید. در حقیقت حفظ میراث فرهنگی و محوطه های تاریخی برای ما اولویت بیشتری دارد.

به گفته مدیرکل اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان تهران، از آنجایی که تهران به عنوان شهر ملی شیشه و آبگینه شناخته شده است و در کنار آن زیورآلات و هنر منبت چوب هم جزو فعالیت های ویژه صنایع دستی این استان به شمار میرود؛ کوشش کردیم پتانسیل های ویژه تری برای این حوزه هم به وجود بیاوریم.

وی در تشریح بیشتر توسعه گردشگری شهری تهران گفت: برای توسعه گردشگری شهری در استان تهران تفاهم نامه ای با عنوان منظومه گردشگری تهران تدوین شده است که با تمام دستگاه های مرتبط همکاری داریم و این نهادها در واقع عضو این منظومه هستند.

موضوع این تفاهم نامه همکاری در راستای ارتقا اجرای زنجیره ارزش صنایع دستی و فعالیت های گردشگری است که محورهای آن شامل؛ راه اندازی مرکز نوآوری صنایع دستی، راه اندازی پایانه صادراتی محصولات خلاقانه و نوآور در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق، برگزاری دوره های آموزشی با هدف روزآمد سازی محصولات صنایع دستی، طراحی و راه اندازی رویداد طراحی بسته بندی صنایع دستی با هدف مرتفع ساختن نیازهای صادراتی و ارتقای کیفیت محصولات، توانمند سازی و ارتقای سطح دانش کسب و کارهای مرتبط با صنایع دستی در حوزه برندینگ و بازاریابی، راه اندازی مراکز شتاب دهنده استارتاپ های گردشگری و گردشگری خلاق، راه اندازی نوآوری گردشگری، راه اندازی آموزشگاه گردشگری استان تهران، راه اندازی کتابخانه تخصصی گردشگری، توانمندسازی و ارتقای سطح دانش دانشجویان و راه اندازی و اجزای دوره های کوتاه مدت توانمندسازی است.

منبع: دنیای سفر

به "امضای تفاهمنامه اداره کل میراث تهران و پارک ملی علوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای تفاهمنامه اداره کل میراث تهران و پارک ملی علوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید