منطقه طسوج ، قطب گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش وبلاگ مهدی، منطقه طسوج در شهرستان چرام استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از قطب های مهم گردشگری در این استان است. منطقه گردشگری طسوج از تماشای های دهدشت محسوب می گردد و یکی از نقاط مهم گردشگری استان از لحاظ طبیعت و اکوتوریسم (گردشگری طبیعی که برای تماشا جاذبه های طبیعی یک منطقه انجام می گردد) به شمار می رود. منطـقه زیبا و تماشایی طسوج مانند بهشتی سرسبز در ارتفاعات استان کهگیلویه و بویراحمد می درخشد.

منطقه طسوج ، قطب گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

منطقه طسوج

طسوج با طبیعتی بکر و زیبا یکی منطقه ها نزدیک به شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد و در فاصله 67 کیلومتری شمال شرقی و در دامنه رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است. تنوع آب و هوایی شهرستان چرام به قدری است که شما تنها با طی کردن مسافت 67 کیلومتر از گرم ترین نواحی استان کهگیلویه و بویراحمد یعنی شهرستان طسوج به یکی از سردترین نقاط این استان یعنی منطقه طسوج می رسید.

طبیعت زیبا و آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه مخصوصا در فصل بهار و تابستان باعث شده تا منطقه طسوج از لحاظ اکوتوریسم و یا گردشگری طبیعی به عنوان یکی از مهم ترین نقاط شهرستان چرام و یا حتی استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار رود.

زیبایی های منطقه طسوج

روستای طسوج یکی از مهم ترین و معروف ترین روستاهای شهرستان چرام و استان کهگیلویه و بویراحمد است که با داشتن طبیعت بکر و دیدنی مانند آبشار الوان، ارتفاعات صخره ای و مناسب کوهنوردی و چشمه سرکرته یکی از منطقه ها مورد علاقه گردشگران دوست دار طبیعت به شمار می رود. بعلاوه آثار و سازه های تاریخی مانند قلعه ها و خانه های تاریخی و دست نخورده، بقعه امامزاده گلبهار و امارت هشت نیز باعث جلب نظر گردشگران زیادی به منطقه طسوج می شوند.

طبیعت زیبای منطقه طسوج

منطقه زیبای طسوج در شهرستان چرام دارای طبیعتی زیبا و بکر است که درختان سر به فلک کشیده آن و زمین سرسبز و رودخانه خروشانی که از میان دو دره می گذرد چشم انداز ای رویایی را خلق نموده اند. بعلاوه هنگامی که عشایر به این منطقه کوچ می نمایند با سبک زندگی منحصر به فرد و چادرهای خود زیبایی این فضا را چند برابر می نمایند. منطقه زیبای طسوج دارای باغ های میوه زیادی مانند باغ های سیب و گردو است، بعلاوه درختان قد برافراشته و کهنسال بلوط در کنار رودخانه و آبشار زیبای این منطقه برای هر بیننده ای چشم نواز و لذت بخش است. آبشار الوان و چشمه سرکرته هم زیبایی های طبیعی منطقه طسوج هستند.

نقاط گردشگری تاریخی منطقه طسوج

در فاصله 30 متری آبشار طسوج بقایای یک عمارت تاریخی بر جای مانده که مربوط به دوران احتشام السلطنه است. در این عمارت کتیبه ای به خط ثلث وجود دارد که تاریخ آن سال 1296 را نشان می دهد. وجود این عمارت و کتیبه موجود در آن نشان دهنده این است که منطقه طسوج در زمان قاجار نیز محبوب بوده است. منطقه های مانند عمارت هشت و امامزاده گلبهار هم از جاذبه های تاریخی این منطقه به شمار می رود. البته وجود عشایر در این کوهستان زیبا نیز باعث شده تا این محل به یک مکان مهم از لحاظ فرهنگی و اجتماعی ایران تبدیل گردد و علاقه مندان را به سمت خود جلب کند.

منطقـه طسوج در کجا واقع شده است؟

منطقه گردشگری و زیبای طسوج (Tasouj) در قسمت جنوب شرقی استان کهگیلویه و بویراحمد و در شهرستان چرام قرار گرفته است و از دیدنی ها و نقاط مهم گردشگری دهدشت محسوب می گردد. منطقـه طسوج دارای طبیعت زیبا و منحصر به فردی است که آب و هوای خنک آن در فصل های بهار و تابستان گردشگرهای زیادی را به سمت خود جلب می نماید. این منطقه کوهستانی دارای منابع آب فراوان مانند چشمه های طبیعی و آبشار است و به عنوان یکی از مقاصد مناسب و زیبا برای علاقه مندان به کوهنوردی و طبیعت گردی بین گردشگران معروفیت دارد.

آبشار طسوج

آبشار طسوج در 70 کیلومتری شهر دهدشت و در دل طبیعت منطقه زیبا و چشم نواز طسوج واقع شده است و از سردترین نقاط این منطقه محسوب می گردد. منطقه طسوج با داشتن منابع طبیعی مختلف مانند کوه و رودخانه و چشمه و آبشار و آب و هوای بسیار خنک و مطبوع در طول سال پذیرنده گردشگران مختلفی از سراسر کشور است. آبشار طسوج در بین باغ های بزرگ درختان سیب و گردو و درخت های سر به فلک کشیده گردو قرار گرفته و چشم انداز های زیبا و منحصر به فرد خلق نموده است.

پوشش گیاهی منطقه طسوج

درختان کهنسال و بلند بلوط و گردو در فضای سرسبز این منطقه بخش زیادی از پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می دهند. بعلاوه درختان بلند چنار در کناره های سکوهای نشیمن اطراف آبشار طسوج نیز با ایجاد سایه های خنک و دلپذیر زیبایی منطقه را چند برابر می نمایند. این منطقه با پوشش سرسبز و درختان گردو و بلوط و چنار و باغ های سیب، انگور و انجیر نظر هر بیننده را به خود جلب می نماید.

در ماه های گرم سال که آب و هوای منطقه ها دیگر این منطقه مانند شهرستان چرام گرم است، آب و هوای منطقه طسوج بسیار خنک و دلپذیر و معتدل سردسیری است و همین باعث شده تا در فصل های گرم سال مقصد بسیاری از مسافران از سراسر کشور باشد.

تنوع اکولوژی و گستردگی و متنوع بودن جاذبه های گردشگری طبیعی یکی از دلایلی است که این منطقه زیبا و منحصر به فرد محسوب می گردد. دشت سرسبز و پوشیده از لاله های واژگون در کناره های دره طسوج، جنگل های پر از درخت های بلند و زیبای بلوط در تمام منطقه، باغ های سیب و گردو و انجیر و انگور، رودخانه طسوج و آبراهه های متعدد آن که صدای موج های خروشان آن را فضا را پر می نماید، ارتفاعات و ناهمواری های منطقه و آبشارهای آن همگی باعث شده اند تا دره طسوج یکی از زیباترین و دیدنی ترین منطقه ها استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار رود.

تاریخچه نام طسوج

مردم بومی استان کهگیلویه و بویراحمد یاسوج را یاسیچ و منطقه طسوج را طسیگ یا تسیگ تلفظ می نمایند. ایچ و ایگ به معنی جا و محل است، به این ترتیب تسیگ یا طسوج به معنی محل زندگی و استقرار تش ها است. تش واحدهای خاندانی طوایف بویراحمدی هستند.

منبع: الی گشت

به "منطقه طسوج ، قطب گردشگری کهگیلویه و بویراحمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه طسوج ، قطب گردشگری کهگیلویه و بویراحمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید