نارین قلعه نائین؛ یادگاری از دوره اشکانیان

به گزارش وبلاگ مهدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین گفت: نارین قلعه نائین قدیمی ترین بنای تاریخی این شهر است که قدمت آن به دوره اشکانیان بر می شود و کاربرد دژ نظامی داشته است.

نارین قلعه نائین؛ یادگاری از دوره اشکانیان

به گزارش وبلاگ مهدی محمود مدنیان در گفت و گو با ایسنا درباره بنای تاریخی نارین قلعه، اظهار کرد: نارین قلعه قدیمی ترین بنای تاریخی شهر نائین است که در مرکز بافت تاریخی شهر نائین قرار گرفته است و به عنوان دژ یا کهندژ شهر محسوب می شده است که بعدها شهر نائین در اطراف آن توسعه و توسعه یافته است. بر اساس نوع مصالحی که در این قلعه استفاده شده، قدمت این قلعه به دوره اشکانیان بر می گردد و 2 هزار سال قدمت دارد.

وی اضافه کرد: اصطخری مورخ معروف قرن 4 هجری قمری از این قلعه بازدید و در کتاب خود قید می نماید که در نائین قلعه ای وجود دارد به نام نارین قلعه که در اطراف آن خندق هایی حفر نموده اند که ارتفاع دیوارها را تا 50 متر می رساند که به مرور زمان و با فرسایش و از بین رفتن خندق ها ارتفاع دیوارها کاهش یافته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی شهرستان نائین با بیان اینکه مصالح استفاده شده در این بنا خشت و چینه است، گفت: تا دوره قاجار از این قلعه استفاده می شده و قلعه ای حاکم نشین بوده است. خشت های استفاده شده در نارین قلعه معمولاً در ابعاد 43 سانتیمتر هستند و هرچه قدیمی تر می رویم خشت ها بزرگتر و قطورتر می گردد که نشان دهنده این است که این قلعه در دوره های مختلف تاریخی مورد استفاده قرار می گرفته است.

مدنیان توضیح داد: وسعت بنای تاریخی نارین قلعه حدود 2 هزار متر مربع بوده و اصطخری ارتفاع دیوارهای قلعه در قدیم را 50 متر عنوان نموده است، اما در حال حاضر ارتفاع دیوارهای قلعه در نقاط مختلف آن از 14 تا 25 متر متغیر است.

وی ادامه داد: تا 10 سال پیش مالکیت قلعه با اداره میراث فرهنگی نبود که با پیگیری های صورت گرفته این مهم محقق شد که در نتیجه برای استحکام بخشی نارین قلعه سال 1398 اعتباری را اخذ کردیم و هسته مرکزی آن بر اساس الگوی مصالح به کار رفته در خودِ قلعه بازسازی شد و یکی از برج های تخریب شده آن را بازسازی کردیم. منتها چون این قلعه برای دوره اشکانیان است نمی توان در آن زیاد دخل و تصرف کرد و تنها می توان روی آن بازسازی های حفاظتی انجام داد تا از تخریب بیشتر آن جلوگیری گردد. برای بازسازی حفاظتی نارین قلعه به اعتباری حدود 3 میلیارد تومان احتیاج است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی شهرستان نائین با بیان اینکه این بنای تاریخی 14 سال پیش به ثبت ملی رسید، گفت: در سال از این قلعه حدود 100 هزار جهانگرد بازدید می نمایند. در برنامه داریم که بنای تاریخی نارین قلعه به سایت موزه تبدیل گردد که برای این منظور نیز به بیش از 2 میلیارد تومان اعتبار احتیاج است.

منبع: دنیای سفر

به "نارین قلعه نائین؛ یادگاری از دوره اشکانیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نارین قلعه نائین؛ یادگاری از دوره اشکانیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید