چرا آمار فوتی های کرونا در ایران صعودی است؟

به گزارش وبلاگ مهدی، آمار جانباختگان کرونا در دو هفته گذشته بار ها سه رقمی شد و هر بار با عددی بالاتر از روز های گذشته، هشدار شدیدتری را به مردم و مسئولان داد. بالاترین آمار فوت بر اثر ابتلا به کرونا تا به امروز مربوط به فوت 221 نفر است که هفت روز پیش عدد بی سابقه مرگ ایرانیان را در یک شبانه روز رقم زد.

چرا آمار فوتی های کرونا در ایران صعودی است؟

روزنامه ایران در ادامه نوشت: با این اتفاق ستاد ملی مقابله با کرونا هم از چند روز گذشته تغییر قابل توجهی در افزایش فاصله گذاری اجتماعی ایجاد نموده است تا با بازگشت محدودیت ها به تهران و تعطیلی بعضی فعالیت ها و صنوف شیب تند بیماری را مهار کند.

بعضی از کارشناسان معتقدند دلایل اصلی افزایش مرگ و میر های افراد مبتلا به کرونا مواردی همچون نارسایی های تنفسی و ریوی به عنوان اصلی ترین عامل و همچنین علائم دیگری همچون بیماری های زمینه ای به ویژه در افراد بالای 65 سال موجب مرگ بیماران کرونایی است. همچنین در این زمینه چاقی و اضافه وزن در فوت بیماران جوان کرونایی دخیل بوده است.

از طرفی متخصصان حوزه سلامت معتقدند: موج دوباره شیوع کرونا در ایران معنادار است، ولی غیر قابل انتظار نیست. اگرچه در اوایل خردادماه آمار فوتی های کرونا به ناگهان کاهش یافت و در مرز دو رقمی شدن نهاده شد، اما این آمار های رو به کاهش چندان دوام نیاورد و در کمتر از یک ماه دوباره آمار مرگ ومیر ناشی از کرونا صعودی شد.

با وجود این به نظر می رسد آمار های ابتلا و مرگ روزانه نسبت به روز های شیوع اپیدمی کرونا الگوی ثابت و مشخصی ندارد. به این معنا که در تعداد مبتلایان به کووید 19 تغییر معنادار زیادی اتفاق نیفتاده، اما افزایش موارد حاد بیماران کووید 19 و تعداد مرگ و میر ها در هفته های گذشته این سوال را مطرح می نماید که چرا با وجود ابلاغ دستورالعمل های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا و فاصله گذاری اجتماعی آمار جانباختگان دوباره خیز برداشته است؟ البته ستاد ملی مقابله با کرونا تنها راه چاره برون رفت از این شرایط را بازگشت بعضی محدودیت ها می داند و بر همین اساس متخصصان حوزه سلامت تأکید دارند با مداخلات تشدید یافته آمار فوتی ها ظرف سه تا چهار هفته آینده دوباره نزولی می گردد.

کرونا در کمین بود

کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه چه شد یک مرتبه آمار فوتی های کرونا نسبت به روز های اوج اپیدمی یعنی اواسط اسفند تا اواسط فروردین ماه اوج گرفت، می گوید: در فصل اول شیوع کرونا در کشور حساسیت عمومی بالا بود، علاوه بر این اقداماتی از قبیل تعطیلی مراکز آموزشی که در فاز فاصله گذاری اجتماعی انجام شد و به دنبال آن محدودیت هایی که در نوروز برای در خانه ماندن شهروندان از سوی دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال شد همه این ها در کنار هم شیوع بیماری را در جامعه کاهش داد.

وی می افزاید: نوع بیماری واگیر بخصوص کووید 19 حساب دو دوتا چهارتا است یعنی ویروس از بین نرفته و بزودی هم از بین نخواهد رفت. وقتی بدانیم ویروس در جامعه به موازات افزایش مراودات، رفت و آمدها، کاهش مراقبت ها و مراعات نکات و توصیه های بهداشت فردی و عمومی رشد داشته راحت می توان تحلیل کرد که ظرف 10 تا 14 روز بعد با افزایش موارد ابتلا و ظرف 4 هفته با افزایش موارد فوت ناشی از بیماری روبرو خواهیم شد.

او می گوید: فصل اول شیوع ویروس کرونا که همزمان با اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه بود پروتکل های بهداشتی تا حد قابل قبولی در کشور رعایت شد و دولت و ملت هم به نوعی نقش خودشان را ایفا کردند، اما در خردادماه به موازات اینکه بازگشایی ها برای صنوف و مشاغل مثل خیلی از کشور های جهان آغاز شد یک نوع تلقی غلط مبنی بر اینکه شرایط به سمت عادی شدن پیش رفته در خیلی از افراد جامعه و بعضاً بین مسئولان پیش آمد در حالی که ویروس کرونا در خردادماه به موازات کاهش توصیه های ایمنی و سلامت و رعایت نکات بهداشتی با همان معادله انتشار و فرمول انتشار بیماری های واگیر پیش می رفت. چنانچه در خردادماه عمل به پروتکل های بهداشتی در پایتخت به 10 درصد و در بسیاری از نقاط کشور به 20 درصد رسید.

به گفته جهانپور، همزمان با بازگشایی های صنوف و اماکن تجاری شاهد افزایش رفت و آمد ها و مراودات و تماس های نزدیک بین فردی بودیم. طبیعی است که دو هفته بعد از بازگشایی ها و در میانه خرداد شاهد رشد و افزایش موارد ابتلا بودیم در روز های بعد از آن یعنی حدود سه تا چهار هفته بعد از نیمه خردادماه مرگ و میر افزایش داشت. این موضوع قابل پیش بینی بود. آن زمان بار ها از سوی وزارت بهداشت هشدار داده شد که شرایط به هیچ وجه عادی نیست. ما اعلام کردیم که هیچ نقطه بی خطر یا سبزی در هیچ کجای کشور نیست. با این حال عادی پنداری موجب کاهش رعایت نکات بهداشتی شد و این نتیجه قطعی بود و به اعتقاد ما پدیده غیر قابل انتظاری رخ نداده است.

جهانپور تأکید می نماید که با مشارکت شهروندان ظرف دو هفته آینده شاهد کاهش نسبی در آمار ابتلا و در 4 هفته آینده کاهش چشمگیری در موارد مرگ و میر خواهیم بود. استمرار و تداوم فاز مدیریت بیماری منوط به رعایت نکات بهداشتی، نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی و اعمال بعضی محدودیت ها است با ادامه این شرایط 14 روز دیگر شرایط آرامی را شاهد خواهیم بود.

تأثیر برگزاری مراسم عروسی و عزا در افزایش آمار فوتی های کرونا

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز در تحلیل چرایی افزایش آمار فوتی های کرونا می گوید: ما از سه هفته گذشته پیش بینی می کردیم آمار فوتی ها و ابتلا با شدت بیشتری افزایش پیدا کند با این حال قطعاً تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر بازگشت بعضی محدودیت ها و استفاده اجباری از ماسک نتیجه خواهد داد.

دکتر شهنام عرشی درباره اینکه چه اقداماتی باعث شد تا روز های اوج اپیدمی کرونا آمار فوتی ها کمتر از هفته های گذشته باشد می گوید: آن زمان همه جا باز نبود، هر روز یک دستورالعمل از سوی دولت ابلاغ می شد. تمام فعالیت های مالی و اداری، مدارس و دانشگاه ها و مسافرت ها متوقف شده بود و اگر کسی هم پروتکل ها را در کوچه و خیابان رعایت نمی کرد آنقدر معابر شلوغ نبود که آسیب ویروس جدی باشد. نکته دوم اینکه، آن زمان ویروس تنها در تعداد محدودی از استان ها آغاز شده بود و هنوز در تمام کشور گسترش پیدا ننموده بود بنابراین جمعیت کمتری در روبروه با ویروس بودند.

او با بیان اینکه تحلیل این الگو ها احتیاج به آنالیز های تخصصی تری دارد، می افزاید: این ها بخشی از تحلیل چرایی افزایش آمار فوتی است برای مثال معاون تحقیقات وزارت بهداشت در این باره اعلام نموده که ویروس کرونا تغییر ژنی داشته و قدرت بیماری زایی ویروس بالا رفته است بنابراین عوامل متعددی در افزایش آمار مرگ و میر دخالت دارد و هیچ اظهار نظری در تناقض با دیگری نیست.

او می گوید: وقتی تعداد روبروه با ویروس بالا می رود به دنبال آن تعداد موارد بیماری نیز زیاد می گردد بنابراین باید منتظر بود که آمار فوتی بیشتر گردد؛ لذا اینکه روز های اول شیوع کرونا را با الان مقایسه کنیم و بگوییم آن زمان کم بود، اما الان چرا زیاد شده درست نیست چرا که کشور روسیه هم قبلاً آلوده نبود، ولی الان آمار مبتلایانش زیاد شده است. به گفته دکتر عرشی، یکی از مصادیق افزایش آمار فوتی های کرونا در ایران برگزاری مراسم عروسی و عزا است برای مثال در یکی از شهرستان های استان های شمالی در یک ماه 70 مراسم عروسی و عزا برگزار شده است طبیعی است باید منتظر افزایش مبتلایان و فوتی ها در 3 تا 4 هفته بعد باشیم.

او با اشاره به اینکه اغلب اتفاقاتی را که این روز ها در رابطه با ویروس کرونا شاهد هستیم باید در رفتار شهروندان جست و جو کرد، می گوید: ستاد ملی مقابله با کرونا بعضی اصناف و فعالیت ها را تعطیل و ماسک را اجباری نموده این ها اقداماتی است که دولت انجام داده، اما آن بخش که مربوط به خود مردم است از جمله ماسک زدن، حفظ فاصله گذاری فیزیکی و پرهیز از تردد در مکان های شلوغ که جزو اولویت اول پیشگیری است باید محکم و سخت از سوی خود مردم جدی گرفته گردد.

منبع: فرارو

به "چرا آمار فوتی های کرونا در ایران صعودی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آمار فوتی های کرونا در ایران صعودی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید