افزایش وسعت بیابان ها در کشور ، موج تازه گرد و غبار کدام استان ها را می گیرد؟

به گزارش وبلاگ مهدی، گرد و غبار بار دیگر در راه بعضی از شهرهای کشور است. آنطور که رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت 6 استان ممکن است طی سه روز آینده با گرد و غبار روبرو شوند.

افزایش وسعت بیابان ها در کشور ، موج تازه گرد و غبار کدام استان ها را می گیرد؟

از ابتدای سال 1401 بارها گرد و خاک بعضی از شهرهای کشور را در برگرفت. در بعضی منطقه ها نیز ادارات و مدارس تعطیل شدند. هر چقدر هم که جلوتر می رویم این پدیده بیشتر می گردد.

گرد و خاک کدام استان ها را می گیرد؟

حالا هم در نوترین پیش بینی وضع هوا، صادق ضیاییان گفت: طی سه روز آینده (دوشنبه تا چهارشنبه16 تا 18 خرداد) در بعضی نقاط شمال شرق، شرق و جنوب شرق در بعضی ساعات وزش باد شدید و گرد و خاک رخ می دهد.

آنطور که رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا به ایسنا گفت در منطقه زابل وزش باد با توفان گرد و خاک همراه است.

ضیاییان گفت: بعلاوه در این مدت برای استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان وزش باد همراه با گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا پیش بینی می گردد.

شرایط گرد و غبار در ایران آنطور که مقامات محیط زیستی هم گفته اند دیگر به مرحله بحرانی رسیده است. پیش تر هم حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشور از گفت وگو با کشورهای همسایه برای برطرف این بحران گفت.

ایران باید سالانه یک میلیون هکتار بیابان زدایی کند اما فقط به یک سوم این عدد رسیده است.

2.5 میلیون هکتار به بیابان های کشور اضافه شد

علاوه بر کانون های خارجی گرد و غبار، باید شرایط ایران از نظر پوشش گیاهی، بیابان زایی، سدسازی و… نیز آنالیز گردد. اما شرایط ایران از نظر بیابان زایی و فعال شدن کانون های داخلی گرد و غبار چگونه است؟

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در این مورد به ایسنا گفت: در دهه اخیر 2.5 میلیون هکتار به بیابان ها در کشور افزوده شد. این مساحت در گذشته عموما بیابان نبودند.

پرویز گرشاسبی ادامه داد: یکی از مصادیق این پدیده 164 هزار هکتار از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه است. بعلاوه 350 هزار هکتار در خوزستان، 300 هزار هکتار در جازموریان و در سال های اخیر اراضی جنوب شرق قزوین هم به این لیست اضافه شدند.

او با اشاره به اینکه باید در ابتدا جلوی فرایند بیابان زایی گرفته گردد، ادامه داد: با مدیریت منابع آب و کشاورزی باید جلوی ایجاد منابع نو ریزگرد گرفته گردد.

سالانه فقط 350 هزار هکتار بیابان زایی می گردد

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: اگر بخواهیم جلوی فرایند بیابان زایی را بگیریم باید سالانه یک میلیون هکتار بیابان زدایی داشته باشیم. این در حالی است که ما توانستیم به یک سوم این عدد که 350 هزار هکتار است، برسیم.

او ادامه داد: در جریان گرد و غبار سال 94 در استان خوزستان 350 هزار هکتار کانون گرد و غبار شناسایی شد. تنها 38 درصد آن مدیریت شد. برای بهبود شرایط 68 درصد به جای مانده است.

منبع: تجارت نیوز

به "افزایش وسعت بیابان ها در کشور ، موج تازه گرد و غبار کدام استان ها را می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش وسعت بیابان ها در کشور ، موج تازه گرد و غبار کدام استان ها را می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید