تصویب اساسنامه صندوق ملی مسکن در جلسه کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت

به گزارش وبلاگ مهدی، اعضای کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت در جلسه اصلی این کمیسیون، با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر اساسنامه صندوق ملی مسکن موافقت کردند.

تصویب اساسنامه صندوق ملی مسکن در جلسه کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ مهدی، جلسه اصلی کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت روز گذشته با حضور رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور (رئیس کمیسیون)، دکتر فلاح زاده (دبیر کمیسیون) و وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و سایر اعضا برگزار گردید.

در این جلسه اعضای کمیسیون پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی با عنوان اساسنامه صندوق ملی مسکن را در دستور کار خود قرار دادند و به بحث و گفتگو و بیان نقطه نظرات خود در این خصوص پرداختند.

به موجب ماده (3) قانون جهش فراوری مسکن مقرر شد صندوق ملی مسکن به منظور ایجاد هم افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع اقتصادی بخش مسکن، با کارکرد تجمیع و تخصیص منابع اقتصادی و موضوع این قانون تشکیل گردد.

بعلاوه براساس ماده مذکور، منابع این صندوق از محل منابع حاصل از واگذاری زمین های موضوع این قانون و منابع وصولی مربوط به اجاره 99 ساله، اقتصادیات های مرتبط با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش بینی شده برای بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر، اقساط برگشتی صندوق پس انداز مسکن یکم در هر سال، یاری های خیرین و سایر منابعی که در اساسنامه صندوق پیش بینی می گردد، تأمین می گردد و به مصارف صندوق از جمله یارانه سود تسهیلات، تخفیف در هزینه صدور و تمدید پروانه ساختمانی، گواهی خاتمه کار ساختمان، هزینه های تأمین و انتقال زیرساخت و مشارکت در ایجاد امکانات، خدمات روبنایی و کاربری های غیرانتفاعی (آموزشی، مذهبی، درمانی، فضای سبز، فرهنگی، ورزشی و تجهیزات شهری) در توسعه شهری ایجاد شده مطابق با الگوی مصوب شورای عالی مسکن برای طرح (پروژه) های مسکونی موضوع این قانون اختصاص می یابد.

طبق تبصره (2) ماده یاد شده، مقرر شده بود اساسنامه صندوق ملی مسکن در چارچوب اصل (85) قانون اساسی مشتمل بر اهداف، کارکرد ها و وظایف صندوق، منابع و مصارف صندوق، وظایف هیأت امنا، هیأت عامل و سایر موارد حداکثر تا دو ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون جهش فراوری مسکن، به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به تصویب هیئت وزیران برسد.

موضوع در جلسات متعدد تخصصی کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه نسانی دولت مطرح و پس از آنالیز کارشناسی و بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات اعضای کمیسیون، در نهایت در جلسه اصلی با اصلاحاتی تصویب شد.

به موجب اساسنامه صندوق ملی مسکن صندوق با دارا بودن شخصیت حقوقی مستقل، استقلال اداری و اقتصادی و وابسته به وزارت راه و شهرسازی تشکیل و براساس مفاد این اساسنامه و قوانین و مقررات حاکم بر شرکت های دولتی اداره می گردد. بعلاوه موضوع فعالیت و وظایف صندوق، منابع اقتصادی و مصارف صندوق، ارکان صندوق شامل هیئت امنا، هیئت عامل و ترکیب اعضا و اختیارات آن ها و نیز بازرس قانونی (حسابرس) از دیگر مواد اساسنامه یاد شده است.

لازم به ذکر است، پیشنهاد اساسنامه صندوق ملی مسکن در ادامه و به منظور تصویب نهایی، در نوبت طرح در هیئت دولت قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تصویب اساسنامه صندوق ملی مسکن در جلسه کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب اساسنامه صندوق ملی مسکن در جلسه کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید