ثبت حمام حاج لطفعلی فیض آباد در فهرست آثار ملی ایران

به گزارش وبلاگ مهدی، مرجان اکبری با اعلام این خبر اظهار کرد: حمام تاریخی حاج لطفعلی در استان خراسان رضوی، شهرفیض آباد واقع شده است. این بنا درخیابان امام خمینی، خیابان طالقانی شمالی و در محله ای موسوم به درب قلعه (ارگ) واقع شده و کاروانسرای فیض آباد از بناهای دوران قاجاریه و یکی از شاخص ترین آثارتاریخی این شهر در فاصله حدود 140متری ضلع جنوبی آن قراردارد.

ثبت حمام حاج لطفعلی فیض آباد در فهرست آثار ملی ایران

وی اضافه کرد: به استناد گفته های سالخوردگان محلی، حاج لطفعلی از بزرگان فیض آباد و مرد خیری بوده که این حمام را به نام بنایی عام المنفعه برای رفاه حال مردم شهر ساخته است.

معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: به گفته اهالی و به استناد شواهد معماری، این بنا بیش از 200 سال قدمت داشته و در دوره قاجار ساخته شده است.

اکبری شرح داد: این بنا وقفی است و تحت نظارت اداره اوقاف و امور خیریه بوده و هم اکنون شهرداری فیض آباد برای بازسازی، باز زنده سازی و ایجاد کاربری نو این حمام تاریخی را از اوقاف اجاره کرده است.

حمام حاجی لطفعلی تا سال 1392 به صورت حمام عمومی دایر بوده است

محمود طغرایی، مسئول دفترثبت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی هم در خصوص مشخصات اثر اظهار کرد: این حمام تاریخی بنایی است با وسعتی حدود230مترمربع. در حال حاضر ساختار کالبدی بنا طی سال های متمادی دستخوش تغییرات بسیاری شده، به گونه ای که قبل از حذف الحاقات صرفاً دسترسی به بخش سربینه و گرمخانه آن فراهم بود.

وی ادامه داد: پس از حذف تیغه ها و الحاقات فضای میاندر، نمازخانه و فضایی در ضلع غربی موسوم به حمام کوچک شناسایی شد و صرفا فضای خزینه که به مخزن آب حمام اختصاص یافته، مسدود است.

محمود طغرایی اضافه کرد: فضای ورودی به صورت رشته پلکانی است که با چرخش در راستای شرقی به پاگردی منتهی شده و پس از آن تا در ورودی به سربینه امتداد می یابد، در مجموع با گذر از 16 پله و قرارگیری در ترازی با حدود سه متر پائین تر از کف محوطه، سربینه واقع شده است.

مسئول دفترثبت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در خصوص سربینه این حمام گفت: سربینه حمام حاجی لطفعلی، فضایی به وسعت حدود 45 متر مربع با پلان چلیپایی است و در سربینه سکوهای به منظور نشستن و تعویض لباس افراد تعبیه شده است.

وی در خصوص خزینه این حمام نام کرد: حمام حاجی لطفعلی همانند سایر حمام های تاریخی ایران دارای بینه ،فضاهای جانبی آن و با پوشش گنبدی و طاق ضربی است. همچنین این حمام خزینه های آب گرم و سرد دارد که در حال حاضر مسدود شده اند.

طغرایی ادامه داد: این بنا تا سال 1392 به صورت حمام عمومی دایر بوده و امید است با بررسی طرح بازسازیی آن به مکان فرهنگی در خور توجهی در شهر فیض آباد تبدیل شود.

منبع: گردشبان

به "ثبت حمام حاج لطفعلی فیض آباد در فهرست آثار ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت حمام حاج لطفعلی فیض آباد در فهرست آثار ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید