جاهای دیدنی شاهرود؛ قاره کوچک

به گزارش وبلاگ مهدی، شاهرود در استان سمنان شهری است که از یک طرف به جنگلی سرسبز و از یک طرف به کویری بکر و زیبا می رسد. و به همین دلیل است که به این شهر لقب قاره کوچک را داده اند. شاهرود بهشت طبیعت گردان است. اما این به این معنا نیست که این شهر از آثار باستانی بی بهره است. کاوش های باستان شناسی قدمت سکونت در شاهرود را حدود هزارسال قبل از میلاد تخمین می زنند. با ما همراه باشید و با بعضی از جاهای دیدنی شاهرود آشنا شوید.

جاهای دیدنی شاهرود؛ قاره کوچک

خانه یغمایی ها

خانه یغمایی ها یکی از خانه های تاریخی شاهرود است. این خانه زیبا را معماری یزدی حدود 100 سال پیش ساخته است و شاید یزد بودن معمار خانه باعث شده خانه یغمایی ها تنها خانه ای باشد که در شاهرود بادگیر دارد. اگر به شاهرود سفر کردید می توانید در ساعات اداری از خانه یغمایی های تماشا کنید و از وقت گذرانی در محوطه خانه ای سنتی با حیاطی زیبا و درختان آلبالو و مرغان یاکریمی که وقت و بی وقت در این خانه پر می زنند، لذت ببرید. درحال حاضر خانه یغمایی ها تغییر کاربری داده و به اداره میراث فرهنگی و گردشگری شاهرود تبدیل شده است.

آدرس: سمنان، شاهرود، خیابان تهران، خیابان 8 شهریور

موزه آب شاهرود

موزه آب در سال 1391 در ساختمان قدیمی ای به نام تکیه برنجی افتتاح شد. این موزه اولین موزه خصوصی آب در ایران است و در آن بیش از 300 قطعه از لوازم مرتبط با آب، از شیر آب های قدیمی گرفته تا تاس میزان گیری مدار آب، به نمایش گذاشته شده. ساختمان موزه آب مربوط به اواخر دوران قاجار است که در آن موقع تاجر برنجی آن را برای برآورده شدن نذرش خریده بود. هنوز هم گاهی از این تکیه تاریخی برای برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه خوانی استفاده می گردد.

آدرس: میدان جمهوری، خیابان مصلی، پلاک 43

موزه بزرگ شاهرود

ساختمان موزه بزرگ شاهرود هم بنایی تاریخی است و عمری حدودا 100 ساله دارد. و در گذشته ساختمان شهرداری شاهرود بوده. این بنا یکی از جاهای تماشای شاهرود است. در موزه بزرگ شاهرود مجموعه ای از آثار تاریخی و فرهنگی در دو قسمت باستان شناسی و مردم شناسی جمع آوری شده. در بخش مردم شناسی می توانید لباس های محلی، زیورآلات، و دیگر اشیای مربوط به مردم منطقه را ببنید. در بخش باستان شناسی هم آثاری از تپه های تاریخی شاهرود و سمنان مربوط به هزارسال قبل از میلاد به نمایش گذاشته شده.

آدرس: سمنان، شاهرود، خیابان فردوسی

جنگل ابر

جنگل ابر از معروف ترین جاهای تماشای شاهرود است. این جنگل از قدیمی ترین جنگل های هیرکانی است. اگر می خواهید دریایی از ابرها را زیر پایتان ببینید در نیمه اول سال به این جنگل بروید و طلوع و غروبش را از دست ندهید. با اینکه این جنگل فاصله چندانی با مرکز شهر شاهرود ندارد اما از نظر اقلیمی با این شهر خیلی تفاوت دارد و بعد از وارد شدن به جنگل باورتان نمی گردد که هنوز در استان سمنان هستید. در سفر به جنگل ابر بین درختان بلوط و افرا پرسه خواهید زد. حیواناتی مثل بز کوهی و خرس هم در این جنگل زندگی می نمایند که به کمپ ها نزدیک نمی شوند و لازم نیست بابتشان نگران باشید.

آدرس: سمنان، 45 کیلومتری شمال شاهرود، روستای ابر

منبع: اسنپ تریپ

به "جاهای دیدنی شاهرود؛ قاره کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی شاهرود؛ قاره کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید