خودروهای وارداتی شامل معاینه فنی اعلام شدند

به گزارش وبلاگ مهدی، خودروهای وارداتی که شامل معاینه فنی می شوند، هزینه معاینه فنی موتورسیکلت ها و هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی های شهر تهران اعلام شدند.

خودروهای وارداتی شامل معاینه فنی اعلام شدند

وبلاگ مهدی - حسین مقدم مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران گفت که با توجه به ورود به سال میلادی نو 2022 خودروهای وارداتی مدل 2018 با لحاظ و بسته به ماه تولید مشمول معاینه فنی هستند.

با بیان اینکه با توجه به ورود به سال میلادی نو 2022 وسائل نقلیه وارداتی مدل 2018 با لحاظ و بسته به ماه تولید مشمول معاینه فنی هستند، گفت: بر اساس قانون هوای پاک دوره معافیت انجام معاینه فنی از زمان تولید برای وسائل نقلیه شخصی و دولتی 4 سال و برای وسائل نقلیه عمومی 1 سال معین شده است.

نحوه مراجعات موتورسیکلت ها به مراکز معاینه فنی تهران

وی درخصوص نحوه مراجعات موتورسیکلت ها به مراکز معاینه فنی شهر تهران گفت: طبق قانون جهت اطمینان از صحت عملکرد فنی، ایمنی و کنترل آلایندگی انجام معاینه فنی کلیه وسائل نقلیه موتوری شامل خودروها و موتورسیکلت ها الزامی است و شهر تهران 11 خط معاینه فنی موتور سیکلت دارد و راکبین این وسائل نقلیه به راحتی با پرداخت مبلغ 12 هزار تومان خارج از الزامات قانونی می توانند از شرایط سلامت فنی موتور سیکلت خود آگاه شوند.

مقدم گفت: لازم به توضیح است معاینه فنی در کشورها به صورت ملی یا محلی باهدف کنترل ایمنی و شرایط انتشار آلایندگی وسائل نقلیه پس از فرایند تولید جهت اطمینان از مطابقت وسیله نقلیه با مقررات حاکم ایجاد و برنامه ریزی شده و مراکز معاینه فنی خودرو به صورت دوره ای که مدت زمان آن در قانون معین شده نسبت به پایش و کنترل شرایط لازم در یک وسیله نقلیه جهت تردد ایمن اقدام می کنند و بدون تردید موتور سیکلت ها به عنوان یک وسیله نقلیه از این کنترل مستثنی نبوده و قانون گریزی این وسائل از اخذ معاینه فنی میتواند خسارت های جبران ناپذیری در حوزه ایمنی و سلامت به شهر و شهروندان تحمیل کنند.

وی گفت: مطابق قانون، گواهی معاینه فنی یک خودرو تا زمانی دارای اعتبار است که خودرو دارای نقص فنی که موجب کاهش ایمنی در عبور و مرور و یا انتشار بیش از حد مجاز گازهای آلاینده هوا و یا آلودگی بیش از حد مجاز صدا شود، نباشد.

خودروهای وارداتی شامل معاینه فنی + هزینه معاینه فنی موتورسیکلت

هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی های شهر تهران

مقدم اضافه نمود: خودرویی که پس از اخذ معاینه فنی نسبت به تغییر شرایط ظاهری و نصب تجهیزات غیر استاندارد مانند گارد و یا لامپ های زنون و هدلایت اقدام می کند، از طریق پلیس متوقف و بلافاصله معاینه فنی آن ابطال می شود.

وی گفت: از ابتدای امسال هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی های شهر تهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران، نیایش رایگان است و خودروهای تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که از طریق سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است ،می توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح رایگان هزینه مراجعه اول، استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه هزینه مراجعه اول معاینه فنی خودروهای سبک مبلغ 47 هزار تومان بوده و خودروهای تاکسی با عمر 10 سال و کمتر طبق قانون و مصوبات دولت بایستی هر 6 ماه یکبار و خودروهای تاکسی با عمر بالای 10 سال هر سه ماه یکبار نسبت به اخذ معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند، اضافه نمود: ضمناً تاکید می شود پذیرش خودروهای تاکسی در سایر مراکز معاینه فنی شهر تهران انجام می شود و رانندگان محترم تاکسی در صورت تمایل به استفاده از طرح رایگان تنها بایستی به یکی از پنج مرکز اعلامی مراجعه کنند.

منبع: بیت ران

به "خودروهای وارداتی شامل معاینه فنی اعلام شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروهای وارداتی شامل معاینه فنی اعلام شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید