سریع ترین ابررایانه اروپا ساخته می گردد

به گزارش وبلاگ مهدی به نقل از زد دی نت، شرکت آتوس از فراوری ابررایانه ای موسوم به بول سکوآنا ایکس اچ 300 خبر داده که جایگزینی برای ابررایانه بول سکوآنا ایکس اچ 200 محسوب می گردد. این ابررایانه هم اکنون هشتمین ابررایانه برتر جهان است.

سریع ترین ابررایانه اروپا ساخته می گردد

ارتقای پردازنده مرکزی، پردازنده گرافیکی و سخت افزارهای شتاب دهنده شرکت های ای ام دی، اینتل و ان ویدیا و نیز استفاده از ریزپردازنده های تازه شرکت فرانسوی سیلیکون پیرل از جمله مزایای این محصول محسوب می گردد.

در عین حال ژاپنی ها کماکان مالکیت سریع ترین ابررایانه دنیا به نام فوگاکو را در اختیار خواهند داشت که سرعتش به بیش از 1000 پتا فلاپ در ثانیه یا یک اگزافلاپس می رسد. پردازنده های این ابررایانه در مجموع دارای یبش از 7.6 میلیون هسته هستند. در مقام مقایسه سریع ترین ابررایانه آمریکا سامیت نام دارد که دارای 2.4 میلیون هسته است و سرعت آن از 128 پتافلاپس فراتر نمی رود.

فراوری ابررایانه تازه اروپا که جزئیات فنی دقیق آن در آینده اعلام می گردد، این قاره را به بازیگری جدی در حوزه محاسبات کوانتومی در صحنه دنیای مبدل نموده و به برطرف نگرانی های اتحادیه اروپا در خصوص حاکمیت دیجیتال یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سریع ترین ابررایانه اروپا ساخته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریع ترین ابررایانه اروپا ساخته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید