غار یخ مراد و قندیل های جادویی، تصاویر

به گزارش وبلاگ مهدی، زیبایی بکر غار یخ مراد استان البرز که در جاده چالوس واقع شده،مسافران و گردشگران با آمدن به این غار، از تماشای زیبایی های داخل و خارج آن بهره مند می شوند.

غار یخ مراد و قندیل های جادویی، تصاویر

به گزارشوبلاگ مهدی: غار یخ مراد در حوالی روستای آزادبر و روستای کهنه ده در منطقه گچسر و جاده چالوس در استان البرز واقع شده و فاصله این غار از تهران در حدود 65 کیلومتر است، دریچه ورودی این غار در ارتفاعات کوه های منطقه واقع شده است و جهت غار به صورت کلی، شیب دار و رو به پایین است.

ارتفاع این غار از سطح دریا در حدود 2640 متر می باشد و دهانه این غار سه متر پهنا و هشت متر ارتفاع دارد. در ماه های اسفند و فروردین، قندیل های بسیار زیبای غار در بهترین شرایط به سر می برند.

مجید کاشیان غار نورد حرفه ای باشگاه دماوند و ترسیم کننده نقشه غار در توضیحات این غار آورده است: در گذشته مردم بومی بر این باور بوده اند که یخ موجود در اعماق غار برای درمان ناباروری زنان خاصیت شفا دهنده دارد. و وجود کهنه های آویخته (دخیل) به دهانه اصلی و درون غار در گذشته که باعث نام گذاری روستای مجاور به کهنه ده شده گواه این ادعا است.

چرا غار یخ مراد خاص است؟

استالاکتیت و استالاگمیت های یخی غار یخ مراد بسیار خیره کننده است. همین مناظر هستند که سبب شهرت این غار شده اند.

این غار در میان غارهای ایران کم نظیر است و کمتر جایی مانند آن را می توان دید. قندیل های آویزان از سقف و دریاچه های یخ زده این غار چشم هر طبیعت دوستی را مجذوب خود می کند. غار یخ مراد از دیگر غارهای ایران متمایز است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده. از دلایل تمایز این غار می توان به این مورد اشاره کرد: هوای داخل اغلب غارهای ایران، حدود 10 درجه گرم تر از هوای بیرون آن است؛ اما این غار به دلیل منافذ بی شمار، ارتفاع زیاد از سطح دریا و تأثیر کانی ها دمای کمتری نسبت به هوای بیرون دارد. این غار از قدمت طولانی برخوردار است؛ فسیل های کشف شده از گروه نرم تنان به نام کاردتیا، قدمت این غار را به دوره سوم زمین شناسی می رساند.

معماری غار بدین گونه است که دمای طاق با دمای کف غار ناهمسان می باشد. این غار دارای تونل ها، دهلیزها، حفره ها و چاه های گوناگون بوده و بیشتر کف و دیواره و طاق از یخ پوشیده شده است.

باورهای عامیانه/دلیل نامگذاری غار

دالان ها و دیوارهای این غار در بیشتر ماه های سال پوشیده از قندیل های یخ هستند که علاوه بر زیبایی، ارزش بسیاری برای مردم محلی دارند. در گذشته این غار از احترام خاصی میان مردم برخوردار بود تا جایی که ساکنان منطقه معتقد بودند که هر کس با خوردن یخ های این غار تا سال بعد به مراد خود می رسد و در نتیجه نام یخ مراد را برای غار برگزیدند.

گذشتگان به تاثیرات این غار و یخ هایش برای درمان بیماران به ویژه برای درمان ناباروری زنان اعتقاد داشتند و وجود دخیل های کهنه در گوشه و کنار آن مقدس بودن غار را برای گذشتگان گواهی می دهد.

بهترین زمان بازدید از غار

یخ تقریبا در تمام سال دیواره های غار را پوشانده است؛ اما ماه های اسفند و فروردین، بهترین زمان برای بازدید از یخ مراد است؛ زیرا قندیل های یخی در این زمان در اوج زیبایی خود هستند. در ضمنً مناظر زمستانی جهت پیاده روی غار نیز در این زمان زیبایی چشم نوازی دارد. در فصول بهار و تابستان نیز می توانید با چیدن گیاهان دارویی خودروی موجود در جهت، بهره مند شوید.

توصیه های لازم

به همراه داشتن ابزاری مانند هدلامپ و استفاده از کفش مناسب و لباس گرم ضروری است؛ زیرا غار فاقد روشنایی است و دمای آن گاهی اوقات به زیر صفر می رسد.

قندیل های یخی این غار بسیار شکننده هستند. طوری که با کوچکترین برخورد دستان شما می شکنند. قطعا شما از تماشای آن ها لذت خواهید برد، بنابراین مراقب آن ها باشید تا افراد دیگری هم که به اینجا سفر می کنند، همانند شما از آن لذت ببرند. قبل از سفر به این منطقه از شرایط آب و هوایی و وضع جاده آن اطمینان حاصل کنید.

منبع: توریسم آنلاین

به "غار یخ مراد و قندیل های جادویی، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار یخ مراد و قندیل های جادویی، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید