فقط 6 میلیارد وام بلاعوض به تشکل های عشایری پرداخت شد

به گزارش وبلاگ مهدی، رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: سال گذشته اعطای 57 میلیارد تومان وام بلاعوض برای تشکل های عشایری را در برنامه ها داشتیم که تنها شش میلیارد تومان آن تا به امروز محقق شده است که در این میان بسیاری از مشکلان جامعه عشایری فقط مختص خوزستان است و در دیگر استان ها این مسائل را نداریم یا در سطح کمتری با این مسائل روبرو هستیم.

فقط 6 میلیارد وام بلاعوض به تشکل های عشایری پرداخت شد

به گزارش وبلاگ مهدی، کرمعلی قندالی در نشست شورای عشایر استان خوزستان با اشاره به تشکیل مجدد شورای عشایر خوزستان پس از سال ها اظهار کرد: با توجه به گستردگی عشایر خوزستان و شاخص بودن عشایر این استان، تا قبل از کوچ این عشایر به ییلاق شورای عشایر خوزستان باید یکبار دیگر برگزار شود.

وی به گزارشات ارائه شده در خصوص شرایط آموزش و پرورش عشایر و زیرساخت های عشایری در این جلسه از سوی مدیران متولی اشاره کرد و اضافه کرد: این گزارشات در برگیرنده مسائل و واقعیاتی است که بسکمک از این مسائل فقط در خوزستان وجود دارد و جامعه عشایر استان های دیگر یا این مسائل را ندارند یا در سطح کمتری با این گونه مسائل روبرو هستند.

قندالی دسترسی به راه عشایری را یکی از مسائل عمده عشایر استان خوزستان دانست و در خصوص علل آن گفت: راه های بسیار صعب العبور و صخره ای در این استان وجود دارد و این مشکل به علت گستردگی و پراکندگی عشایر خوزستان از عمده مسائل جامعه عشایری استان محسوب می شود. بنابراین سعی کردیم اعتبارات را تا جایی که امکان دارد، به حوزه راه اختصاص دهیم.

وی با بیان این که مسائل و مسائل عشایر واقعاً نیاز به کمک همه ما دارد، بیان کرد: نقش تشکیل شورای عشایری چه در سطح ملی و استانی و چه در سطح محلی این است که تمام دستگاه های اجرایی را در خصوص مسائل جامعه عشایری به عنوان جامعه ای که در کشور به رسمیت شناخته شده، پای کار بیاورد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور بیان نمود: واقعیت این است که دولت با تمام قوا برای بخش عشایر پای کار آمده است. در حوزه آموزش و پرورش عشایر واقعاً گرفتاری های عجیب و غریبی داریم و البته این چالش فقط مختص خوزستان نیست. ان شاءالله با تصویب مصوبه مردادماه شورای عالی عشایر کشور در هیأت دولت، ابلاغ این مصوبه به دستگاه های مربوطه و اجرای آن بسکمک از چالش های جامعه عشایری در کشور حل شود.

قندالی، موضوع اعطای تسهیلات کم بهره به عشایر را از دیگر موضوعات در دست پیگیری دانست و گفت: این موضوع را به جد پیگیری می کنیم و از استاندار خوزستان نیز استدعا می شود که در این زمینه کمک کند. در سال 1394 و به دنبال تلاش هایی که شد 100 میلیارد تومان اعتبار از ستاد مدیریت بحران جهت اعطای تسهیلات چهار درصد به عشایر با دوره بازپرداخت پنج ساله، دریافت کردیم و سهم خوزستان از این رقم بسیار کم و حدود شش میلیارد تومان بود. ما حاضریم در سطح ملی مجدداً سهم دیگری از این اعتبارات به خوزستان اختصاص یابد.

وی با اشاره به تصویب یک دستورالعمل در گردشگری ویژه جامعه عشایری در شورای عالی عشایر کشور اظهار کرد: تأکیدات سازمان امور عشایر کشور و سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص این حوزه بسیار مشخص است و باید این دستورالعمل و دیگر اقدامات، اجرایی شوند.

قندالی بیان نمود: همچنین موضوع ناوگان ترابری عشایر چه برای تأمین آب و چه برای خدمات رسانی به مناطق عشایری از موضوعاتی است که هم اکنون پیگیری می کنیم و ان شاءالله حدود 210 دستگاه خودرو تا شش ماه آینده تأمین خواهیم کرد.

وی با بیان این که تشکل های عشایری بسیار پیشروتر از بسکمک از دیگر تشکل های کشور هستند، شرح داد: در تشکل های عشایری حتی گاه تک تک اعضای خانوار عضو فعال تشکل های عشایری هستند و باید با اقداماتی تشکل های عشایری را توانمند و منابع لازم را برای آن ها فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: سال گذشته اعطای 57 میلیارد تومان وام بلاعوض برای تشکل های عشایری را در برنامه ها داشتیم که تنها شش میلیارد تومان آن تا به امروز محقق شده است. به هر میزان که استاندار خوزستان به تشکل های عشایری استان کمک کند، حاضریم دو برابر آن رقم را به تشکل های عشایری این استان کمک کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: 98 درصد جمعیت عشایر ایران دارای دفترچه بیمه سلامت هستند، اما مسائل حوزه بهداشت عشایر عدیده است.و همچنین در حوزه فرهنگ عشایر نیز بی نهایت مشکل وجود دارد و زیرساخت های عشایری نیز دارای مسائل خاص خود است.

قندالی شورای عشایر را فرصتی بسیار مغتنم دانست و شرح داد: باید از این فرصت بسیار بزرگ و مغتنم برای پاک کردن زنگار سختی ها و گرفتاری ها از چهره عشایر استفاده کرد. 1.8 درصد جمعیت کشور را عشایر تشکیل می دهند اما 25 درصد تولید گوشت قرمز، 35 درصد صنایع دستی و 38 درصد حفظ منابع طبیعی به عشایر اختصاص دارد.

وی گفت: عشایر کشور در 15 نقطه جغرافیایی به عنوان پدافند غیرعامل زندگی می کنند و این امر بیانگر استقرار امنیت، وجود کار و تلاش در این نقاط است. از هر نگاهی اعم از امنیتی، عقلی و ... که بخواهیم جامعه عشایری را ببینیم، این جامعه مستحق ارائه خدمات استد و ما حتی یک ریال معوقه از وام هایی که تا به امروز به جامعه عشایری پرداخت کرده ایم نداریم. از شخص استاندار خوزستان نیز تا دیگر مدیران، همه باید به جامعه عشایری خدمت کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فقط 6 میلیارد وام بلاعوض به تشکل های عشایری پرداخت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فقط 6 میلیارد وام بلاعوض به تشکل های عشایری پرداخت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید