6 کاری که باید برای سفیدی دندان انجام دهید

به گزارش وبلاگ مهدی، سفیدی دندان سبب زیباترشدن لبخند شما می گردد. لبخند زیباتر مساوی ست با چهره ای زیباتر. پس برای داشتن چهره ای زیبا، سفیدی دندان های خود را جدی بگیرید. راهکارهای زیادی برای سفید شدن دندان وجود دارد. اغلب این راهکارها به مصرف محصولات سفیدنماینده ختم می شوند؛ اما این محصولات از مواد شیمیایی برای سفید شدن دندان استفاده می نمایند که این خود موضوعی نگران نماینده است.

6 کاری که باید برای سفیدی دندان انجام دهید

ضمناً احتمال این که نتیجه دلخواه شما نباشد و دندان هایتان مانند راس گلر در قسمتی از سریال فرندز، چون کرم شب تاب بدرخشد، هست. اگر فیلم چارلی و کارخانه شکلات سازی را دیده یا کتاب آن را خوانده باشید، حتما ویلی ونکا را به خاطر دارید. شخصیتی که صاحب یک کارخانه شکلات سازی بزرگ بود و هرروز خود را با تست شکلات ها می گذراند، بااین حال سفیدی دندان هایش بسیار چشمگیر بود.

این مشخصه باعث می شد ویلی ونکا لبخندهایی فراموش نشدنی داشته باشد. البته شاید این موضوع که جانی دپ نقش آن را بازی می کرد هم بی تاثیر نبود! بگذریم…

اگر تمایل دارید سفیدی دندان هایتان بدون استفاده از مواد شیمیایی، مانند ویلی ونکا زبان زد خاص و عام گردد، این مقاله در بلاگ وبلاگ مهدی را از دست ندهید. ما در این مقاله راهکارهایی طبیعی و بی خطر جهت سفید شدن دندانهای زرد به شما معرفی می کنیم.

چه چیزی باعث زردشدن دندان ها می گردد؟

عوامل متعددی وجود دارند که سبب کدرشدن دندان ها یا زرد به نظررسیدن آن ها می شوند. بعضی از غذاها می توانند مینای دندان را که خارجی ترین لایه دندان شماست، لکه دار نمایند. علاوه بر این، تجمع پلاک روی دندان ها می تواند سبب زردشدن آن ها گردد. این نوع تغییر رنگ را معمولا می توان با پاک سازی و استفاده از سفیدنماینده ها به صورت منظم، درمان کرد.

گاهی هم زردشدن دندان ها به علت فرسایش سخت مینای دندان و نمایان شدن عاج آن هاست. عاج یک بافت استخوانی با رنگ زرد است که زیر مینای دندان واقع شده است. هرکدام از این اتفاق ها می تواند سبب زردی دندان شما گردد. در این جا ما 6 روش سفید کردن دندان و درمان دندان زرد را برای شما توضیح می دهیم.

حتما بخوانید: متدهای امروزی برای سفید کردن دندان

6 روش سفید کردن دندان در خانه

روش هایی که در ادامه می خوانید، روش هایی سنتی جهت سفیدشدن دندان هستند. این روش ها، پایه و اساس علمی ندارند و به صورت تجربی سال هاست که مورد استفاده قرار می گیرند.

1. سفیدی دندان با روغن کشی

روغن کشی، یک درمان سنتی هندی ست که به منظور بهبود بهداشت دهان و حذف سموم از بدن انجام می گردد. این عمل شامل چرخاندن روغن در دهان برای حذف باکتری هاست. باکتری هایی که می توانند به پلاک تبدیل شوند و سبب زرد به نظررسیدن دندان های شما شوند. هندی ها به طور سنتی از روغن آفتاب گردان یا کنجد برای این کار استفاده می نمایند.

شما می توانید از روغن های دیگر، از جمله روغن نارگیل که عطر و طعم خوبی هم دارد برای این کار بهره ببرید. چند مطالعه نشان داده اند که روغن کشی روزانه، باکتری های موجود در دهان، پلاک و التهاب لثه را کاهش می دهد. اگرچه مطالعات علمی ثابت شده ای وجود ندارد که سفیدی دندان با روغن کشی را تضمین کند، اما این کار یک روش ایمن است و ارزش امتحان کردن دارد.

بسیاری از مردم ادعا می نمایند این نوع روش سفید کردن دندان، سبب سفید شدن دندانهای زرد آن ها شده است. برخلاف بسیاری از روش های سفیدشدن دندان، روغن کشی، دندان ها را در معرض اسید یا سایر موادی که مینای دندان را از بین می برند قرار نمی دهد. پس انجام روزانه این کار، بی خطر است.

2. سفیدی دندان با جوش شیرین

جوش شیرین دارای خواص سفیدنمایندگی طبیعی ست. به همین علت است که یک عنصر محبوب در خمیردندان های تجاری محسوب می گردد. جوش شیرین به پاک کردن لکه های روی دندان، یاری و یک محیط قلیایی در دهان شما ایجاد می نماید. این کار از رشد باکتری ها جلوگیری می نماید. البته سفید کردن دندان با جوش شیرین به صبر احتیاج دارد.

علم هنوز ثابت نشده است که مسواک زدن با جوش شیرین، سبب سفیدشدن دندان ها می گردد. بااین حال مطالعات متعددی نشان می دهند که خمیردندان های حاوی جوش شیرین، اثر سفیدنمایندگی قابل توجهی دارند. برای سفیدی دندان با جوش شیرین، 1 قاشق چای خوری جوش شیرین را با 2 قاشق چای خوری آب مخلوط کنید. آن را روی مسواک خود بمالید و دندان خود را مسواک بزنید. می توانید این روش سفید کردن دندان را چندین بار در هفته انجام دهید.

حتما بخوانید: درمان فوری دندان درد

3. سفیدی دندان با هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید، یک عامل طبیعی جهت سفیدی دندان است. این عامل، باکتری های دهان شما را هم از بین می برد. بسیاری از محصولات تجاری سفیدنماینده دندان حاوی هیدروژن پراکسید هستند. یک مطالعه نشان داده است مسواک زدن دندان ها به مدت 6 هفته و 2 بار در روز با خمیردندان حاوی جوش شیرین و هیدروژن پراکسید، تا 62 درصد به سفیدی دندان ها یاری نموده است.

با این حال ابهاماتی درباره ایمنی هیدروژن پراکسید وجود دارد. غلظت های بسیار رقیق شده هیدروژن پراکسید بی خطر به نظر می رسند؛ اما غلظت های بسیار قوی یا استفاده بیش از حد از هیدروژن پراکسید، ممکن است سبب تحریک لثه و حساسیت دندان گردد. بعلاوه این نگرانی وجود دارد که دوزهای بالای آن، ممکن است باعث سرطان گردد؛ اما این موضوع ثابت نشده است.

یک روش سفید کردن دندان با هیدروژن پراکسید استفاده از آن به عنوان دهان شویه است. قبل از استفاده، مطمئن شوید که از محلول 1.5 درصد یا 3 درصد استفاده می کنید تا از عوارض جانبی آن در امان بمانید. بعلاوه می توانید 2 قاشق چای خوری هیدروژن پراکسید را با 1 قاشق چای خوری جوش شیرین ترکیب کنید و دندان های خود را به آرامی با آن مسواک بزنید.

استفاده از این ترکیب را به چند بار در هفته محدود کنید؛ زیرا استفاده زیاد از آن، می تواند سبب فرسایش مینای دندان شما گردد.

4. سفیدی دندان با خوردن میوه و سبزیجات

رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، هم برای بدن و هم دندان های شما مفید است. بدیهی ست که میوه و سبزیجات جایگزینی برای مسواک زدن نیستند؛ اما می توانند به پاک کردن پلاک دندان ها در حین جویدن یاری نمایند. توت فرنگی و آناناس، دو میوه ای هستند که ادعا می گردد به سفیدی دندان شما یاری می نمایند.

توت فرنگی

روش سفید کردن دندان با مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین، روشی ست که به وسیله افراد مشهور به محبوبیت رسیده است. توت فرنگی ممکن است به لایه برداری دندان های شما یاری کند و آن ها را سفیدتر نشان دهد. برای سفید شدن دندانهای زرد به وسیله توت فرنگی، یک توت فرنگی تازه را له و آن را با جوش شیرین ترکیب کنید و روی دندان های خود بمالید.

اگر قصد دارید برای سفیدی دندان های خود این روش را امتحان کنید، انجام آن را به چند بار در هفته محدود کنید.

حتما بخوانید: معرفی داروهای دندان درد که شما را نجات می دهند

آناناس

آناناس هم دیگر میوه ای ست که ادعا می گردد در سفید شدن دندان موثر است. یک مطالعه نشان داده است خمیردندان های حاوی بروملین (آنزیمی که در آناناس وجود دارد) به طور قابل توجهی در سفیدی دندان موثر هستند. با این حال، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد خوردن آناناس در درمان دندان زرد موثر است.

5. سفیدی دندان با روش های پیش گیری

با افزایش سن، دندان های شما به طور طبیعی زرد می شوند؛ اما رعایت بعضی موارد، می تواند از ایجاد لکه روی دندان های شما پیش گیری کند.

غذاها و نوشیدنی هایی که سبب لکه می شوند را محدود کنید

قهوه، نوشابه و توت های تیره در لکه دارکردن دندان ها پرآوازه هستند. البته قرار نیست از خوردن و نوشیدن آن ها کاملا اجتناب کنید. باید مدت زمان تماس این مواد با دندان های خود را محدود کنید؛ به طور مثال بهتر است برای نوشیدنی ها از نی بهره ببرید. علاوه بر این، پس از 30 دقیقه از مصرف آن ها، دندان های خود را مسواک بزنید.

این کار در سفیدی دندان های شما موثر است. سیگارکشیدن از دیگر عوامل بسیار تاثیرگذار در زردی دندان شماست. بهتر است مصرف سیگار خود را محدود یا اگر می توانید آن را ترک کنید.

مصرف قند و شیرینی خود را محدود کنید

مصرف بالای قند هم از دیگر عواملی ست که دندان های شما را زرد می نماید. بهتر است مصرف قند خود را محدود کنید. بعلاوه پس از خوردن شیرینی، دندان های خود را بلافاصله مسواک بزنید.

کلسیم بالایی مصرف کنید

یکی از عوامل زردی دندان ها، فرسایش مینای دندان و نمایان شدن عاج زیرین است؛ بنابراین هر کاری که برای تقویت مینای دندان انجام دهید، در سفیدی دندان شما موثر خواهد بود. غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر، پنیر و کلم بروکلی تا حد خوبی از فرسایش مینای دندان جلوگیری می نمایند.

6. سفیدی دندان با مسواک و نخ دندان

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور منظم، می تواند با کاهش باکتری ها در دهان و جلوگیری از تجمع پلاک، به سفیدی دندان های شما یاری کند. خمیر دندان لکه های روی دندان شما را کم کم محو می نماید. نخ دندان هم باکتری هایی را که منجر به ایجاد پلاک می شوند از بین می برد. برای سفید شدن دندان و سفید ماندن آن، ارزش این دو را دست کم نگیرید.

برای خرید مسواک از وبلاگ مهدی کلیک کنید!

سفیدی دندان با روش های دیگر

تا این جا ما 6 روش خانگی را که روش های شناخته شده ای هستند با شما درمیان گذاشتیم. روش های دیگری هم برای سفیدی دندان وجود دارند که مدرک علمی برای اثبات بی خطربودن یا موثربودن آن ها وجود ندارد. ما در این بخش به طور مختصر به توضیح این روش ها می پردازیم؛ اما برای استفاده هرکدام از این روش ها، بهتر است با دندان پزشک خود مشورت کنید.

· سفیدی دندان با زغال

زغال برای سفیدی دندان یکی از مواردی ست که اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. مسواک زدن با پودر زغال ظاهرا سموم را از دهان می کشد و لکه ها را از روی دندان پاک می نماید.

· سفیدی دندان با خاک رس

هواداران این روش ادعا می نمایند که مسواک زدن با خاک رس، در سفید شدن دندانهای زرد موثر است.

· سفیدی دندان با پوست میوه

بعضی افراد معتقدند مالیدن پوست میوه هایی چون پرتقال، لیمو و موز در سفید شدن دندان موثر هستند.

· سفیدی دندان با زردچوبه

در طول سالیان متمادی، مالیدن زردچوبه به دندان، یک روش سفید کردن دندان به حساب می آمده است. زردچوبه، به طور طبیعی کثیفی و ناخالصی دندان را از بین می برد و سبب سفیدی دندان ها می گردد.

ویلی ونکا یا راس گلر، مسئله این است!

اگر تا این جای مقاله با ما بوده اید حتما تصمیم شما برای سفیدی دندان هایتان جدی ست. همه راهکارهایی که ما در این مقاله به شما پیشنهاد کردیم، روش های خانگی سفیدکردن دندان به شمار می آیند. قطعا مراجعه به دندان پزشک و انجام کارهایی مانند بلیچینگ، کامپوزیت و … شما را بسیار زودتر به نتیجه دلخواهتان می رسانند.

اگرچه هزینه و وقت زیادی هم از شما می گیرند. پس چنان چه به هر علتی برای سفیدی دندان خود قصد رفتن به دندان پزشک را ندارید، می توانید از راهکارهای خانگی این مقاله بهره ببرید. نباید فراموش کنید که هرکدام از این روش های سفید شدن دندان، اگر سرخود و بدون اطلاعات کامل و جامع شما انجام شوند، ممکن است سبب آسیب تماشا دندان های شما شوند.

پس قبل از انجام هرکاری با یک متخصص مشورت کنید. در غیر این صورت ممکن است آرزوی داشتن دندان های ویلی ونکا، شما را هیجان زده کند و کاری انجام دهید که نتیجه اش رسیدن به دندان های شب تابی راس گلر باشد!

منبع: اسنپ مارکت

به "6 کاری که باید برای سفیدی دندان انجام دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 کاری که باید برای سفیدی دندان انجام دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید