9 راه عبور از احساسات تلخ ناشی از ترک شدن در رابطه

به گزارش وبلاگ مهدی، تجربه ترک شدن در رابطه، بسیار دردناک است. رها شدن به وسیله شخصی که شاید بیش از همه به او اعتماد داشتید و آینده درخشان خود را با او تصور می کردید، می تواند جزو دردناک ترین تجربه های زندگی هر فردی باشد. رها شدن می تواند مسائل بزرگی را ایجاد کند، از احساس ناکافی بودن گرفته تا تجربه خشم، احساس افسردگی و… اگر در حال تجربه کردن چنین احساسی هستید یا می خواهید در این باره بیشتر بدانید، در ادامه ی این مطلب از خبرنگاران مگ همراه ما باشید.

9 راه عبور از احساسات تلخ ناشی از ترک شدن در رابطه

مسائل مرتبط با ترک شدن چیست و چگونه می توان از آن ها عبور کرد؟

اغلب وقتی افراد عبارت ترک شدن را می شنوند، فورا به کودکی ضعیف و شنماینده فکر می نمایند که در نیمه های شب روی پله های پرورشگاه رها شده است! تصور اینکه یک فرد کاملا بالغ را نیز می توان رها کرد، کنار گذاشت و طرد کرد، تقریبا غیرقابل تصور است.

تجربه ترک شدن، با ترس دائمی از طرد شدن و رها شدن از رابطه فعلی یا رابطه آینده شما همراه خواهد بود، زیرا این اتفاق دقیقا همان چیزی است که در رابطه قبلی خود تجربه نموده اید. مسائل مرتبط با رها شدن، بر زندگی شما اثرگذار خواهند بود. غلبه بر این مسائل در روابط شما می تواند یک چالش واقعی باشد زیرا باید درد و ترس خود را از ترک شدن در رابطه درک کنید و بر آن غلبه کنید. شریک زندگی شما مسئولیتی در قبال اطمینان دادن به شما ندارد، این وظیفه شماست و باید در نظر داشته باشید که در حالی که شریک زندگی شما بی نظیر است، یک انسان است و شما برای اینکه شریک بهتری برای او باشید، باید احساسات خود را مدیریت کنید.

احساساتی که هنگام ترک شدن با شما همراه می شوند

وقتی رها می شوید، ممکن است احساسات مختلفی را تجربه کنید که در ادامه به تعدادی از آن ها می پردازیم.

احساس بی کفایتی می کنید

اگر کسی شما را ترک کرد، ممکن است به این فکر کنید که مسئله ای در شما وجود دارد اما واقعیت این است که مردم تغییر می نمایند و در پی این تغییر، احتیاجها و علایق آن ها نیز تغییر می نماید. اگر فردی که با او بودید، احساس می نماید که احتیاجهای او از سمت شما برطرف نمی گردد، تقصیری متوجه شما نیست. او شما را به علت احتیاجش ترک نموده است، نه به این علت که شما به میزان کافی خوب نبودید.

فکر می کنید دنیای شما دیگر تمام شده است

باور کنید یا نه، وقتی کسی شما را ترک می نماید، دنیای شما همچنان ادامه دارد. هنوز باید سر کار بروید، قبض هایتان را بپردازید، غدا بخورید و دندان هایتان را مسواک بزنید. وقتی رها می شوید، ممکن است احساس کنید که دنیای شما متوقف شده و دیگر هیچ چیز با شما سازگار نخواهد بود.

باور دارید که دیگران هم شما را ترک خواهند کرد

او شما را ترک نموده است، پس دیگران نیز شما را ترک خواهند کرد. حداقل، این تفکری است که فکر شنماینده شما سعی می نماید به شما بگوید. به جای اعتماد آشکار، اکنون به هر رابطه ای با شک و تردید نگاه می کنید. ممکن است بگویید که از خود در برابر آسیب مجدد محافظت می کنید اما واقعا به علت ترس، از ایجاد رابطه خودداری می کنید. ترک شدن در رابطه را به عنوان یک اتفاق تلخ می بینید، انگار که این خاتمه دنیا شماست.

هنگامی که شما را رها می نمایند، ممکن است احساس کنید که دنیای شما به خاتمه رسیده است و ممکن است فقط بخواهید یک گوشه بنشینید و گریه کنید. اما اگر این فاجعه را یک فرصت ببینید چه؟ دنیای شما تغییر ننموده یا به خاتمه نرسیده؛ فقط تغییراتی به وجود آمده است. شما می توانید انتخاب کنید که در زندگی خود دست و پا بزنید یا زندگی نو خود را بسازید.

به جای زندگی رو به جلو، به عقب فکر می کنید

اگر در گذشته گرفتار شده باشید، رابطه فعلی شما دوام زیادی نخواهد داشت. مقایسه مداوم شریک فعلی خود با شریک زندگی سال ها قبل، کاملا بی معنی و بی فایده است. تنها نتیجه ای که خواهد داشت، عصبانی شدن و شرمنده کردن شریک فعلی خود است.

استقامت لازم را برای ادامه دادن ندارید

ترک شدن در رابطه، به وسیله شریک زندگی مانند مرگ آن شریک است و شما را تنها می گذارد. شما احساس می کنید که تمام انرژی تان تخلیه شده و در نهایت احساس می کنید که نمی توانید به جلو حرکت کنید.

9 راه برای عبور مسائل مرتبط با ترک شدن در رابطه

عبور از مسائلی که از یک رابطه قبلی به همراه داشته اید و باعث شده که احساس ترک شدن در رابطه را به شما دست دهد، آسان نیست. در ادامه به شما راه هایی را خواهیم گفت که می توانید به یاری آن ها، از این مسائل راحت تر عبور کنید.

1. خودتان را سرزنش نکنید

هنگامی که به وسیله شریک قبلی خود رها می شوید، ممکن است خود را با فکر درباره اشتباه هایی که در گذشته انجام داده اید، شکنجه دهید. اما ضروری است بدانید که شما تنها طرف مقصر در رابطه نیستید و در حالی که طبیعتا شما هم عیب هایی دارید، این عیب های شما نیست که باعث شده رابطه شما به خاتمه برسد. در عوض، ممکن است نحوه برخورد شما با آن معایب، نحوه مذاکره شما و نحوه برقراری ارتباط شما باعث خراب شدن همه چیز شده باشد. پس به جای سرزنش کردن خود، سعی کنید عیوب خود و نحوه مدیریت آن ها را لیست کنید و با این کاستی ها مقابله کنید.

2. روی خودتان کار کنید

خیلی آسان است که برعکس نکته قبلی را انجام دهید و بگویید که کار اشتباهی انجام نداده اید و کاملا بی تقصیر هستید. اما این کار مؤثر نخواهد بود. بخشی از رشد این است که عیوب خود را بشناسید، بپذیرید و روی آن ها کار کنید. عیب های خود را پیدا کنید و با آن ها صلح کنید، روی اصلاح آن ها کار کنید و برترین ابعاد شخصیتی خود را بیرون بکشید.

3. مسئولیت عاطفی را بر عهده بگیرید

افراد اغلب تمایل دارند نقش قربانی یا قهرمان را بازی نمایند. اما همه ما از هر سه جزء تشکیل شده ایم: قربانی، قهرمان و شرور و ممکن است هر سه جنبه را در اختیار داشته باشید. به این فکر کنید که چقدر احساس ناتوانی کرد ه اید و شاید حتی تصمیم به انجام هیچ کاری ندارید. چه کار متفاوتی می توانید انجام دهید؟ کجا نقش قهرمان را بازی کردید؟ ویژگی های قهرمان بودن خود را شناسایی کنید. روی آن ها کار کنید، آن ها را جلا و توسعه دهید.

شما هم رگه ای از شرارت را در خود دارید؛ همه ما داریم. در رابطه قبلی خود کجا تبدیل به شرور شدید؟ کاری بود که انجام داده باشید و به خاتمه آن رابطه یاری نموده باشد؟ تا زمانی که ندانید آن کار چه بوده است، همواره از خود می پرسید که چه اشتباهی انجام داده ام؟ در عوض، صاحب کار اشتباه خود باشید. دقیق باشید تا بتوانید از سرزنش خود برای هر چیز دیگری دست بردارید. خودمطلع بودن به این معنی است که بتوانید هر سه جنبه خود را بپذیرید و ادغام کنید. شما قربانی، قهرمان و شرور هستید. داشتن مطلعی نسبت به این مسئله، به این معنی است که مسئولیت عاطفی را بر عهده می گیرید.

4. ایدئال گرایی را کنار بگذارید

اغلب اوقات، ما واقعا شریک زندگی خود را نمی بینیم. در عوض، ما به آن ایدئالی می چسبیم که در فکر داریم و با این فکریت با شریکمان زندگی می کنیم. هیچ کس دوست ندارد بت گردد، زیرا انسانیت واقعی ما را انکار می نماید. آیا از شریک زندگی خود بت ساخته اید؟ در بعضی موارد، آن ها نمی توانند فشار ناشی از کامل بودن را تحمل نمایند و شما را ترک می نمایند. بدانید که شما هم کامل نیستید.

5. به خودتان احساس خوبی بدهید

بعضی افراد چنان درگیر یک رابطه می شوند که قدرت خود را نادیده می گیرند. وقتی از شریک زندگی خود انتظار دارید که در تمام مدت به شما احساس ارزشمندی بدهد، او را با یک کار غیرممکن سرکوب می کنید. درست است که شریک زندگی شما باید بعضی از وجود شما را تأیید کند اما نمی توان او را مسئول همه چیز دانست. اگر برای احساس ارزشمندی خود به دیگران وابسته باشید، در نهایت احساس بی ارزشی خواهید کرد.

بیرون بروید و ببینید چه چیزی باعث می گردد احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. تفریح های مختلفی را انتخاب کنید، در کلاس های مختلف شرکت کنید و به گرو ه های متنوع بپیوندید. خودتان، خودتان را تأیید کنید.

6. دست و پا زدن را متوقف کنید

وقتی شریک عاطفی تان شما رها می نماید، ممکن است دیگر تمایلی به تعهد در رابطه نداشته باشید اما ضروری است بدانید که یک رابطه سمی و بدون تعهد مطمئنا شکست خواهد خورد. حتی زمانی که سخت است یا زمانی که احساس می کنید در حال ترک یک رابطه هستید، برای خود و شریک زندگی خود حضور داشته باشید و هر روز خود را با آنالیز اینکه آیا مطلع و کاملا متعهد هستید، آغاز کنید.

7. خود را از شر بهانه هایتان خلاص کنید

آیا مدام برای خود بهانه می آورید؟ همه ما این کار را انجام می دهیم. یک احتیاج ذاتی در ما وجود دارد که کارهای اشتباه خود را توجیه کنیم. اما اگر فقط آن را رها کنید چه؟ لیستی از بهانه های محبوب خود را که معمولا زمانی که می خواهید از موقعیتی خارج شوید، به آن ها متوسل می شوید، تهیه کنید. بعلاوه، لیستی از ایده های متقابل را ایجاد کنید تا بر این بهانه ها غلبه کنید.

8. به جای قضاوت، به تأیید روی بیاورید

خیلی آسان است که بدترین دشمن خود باشید. وقتی برای یک قرار دیر حاضر می شوید، خودتان را سرزنش می کنید. به جای اینکه بپذیرید دیر نموده اید، صمیمانه عذرخواهی کنید. با استفاده از جملات تاکیدی، می توانید آغاز به بازسازی مغز خود کنید تا عذرخواهی را متوقف کنید. در عوض، مغز خود را طوری آموزش دهید که شخصیت و مهربانی واقعی را نشان دهد.

9. قدردانی را تمرین کنید

داشتن یک دفتر قدردانی، راهی عالی برای خنثی کردن بعضی از احساسات منفی در دنیا است. وقتی احساس تنهایی می کنید، می توانید به خود یادآوری کنید که تنها نیستید. وقتی از شکستی رنج می برید، می توانید ثابت کنید که شکست خورده نیستید. یک دفتر شکرگزاری داشته باشید و هر شب قبل از خواب، سه تا پنج مورد را که بابت آن ها سپاسگزار هستید، در دفتر خود بنویسید و صبح روز بعد آن ها را با صدای بلند بخوانید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت وبلاگ مهدی مگ را بخوانید.

منبع: happierhuman

منبع: دیجیکالا مگ

به "9 راه عبور از احساسات تلخ ناشی از ترک شدن در رابطه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 راه عبور از احساسات تلخ ناشی از ترک شدن در رابطه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید