انجام 36 عمل پیوند در شرایط کرونا، هزینه 150 میلیارد تومانی برای پیوند در سال گذشته

به گزارش وبلاگ مهدی، رئیس مرکز پیوند و مدیریت بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به شرایط کرونا در کشور گفت: در این شرایط بحرانی 36 عمل پیوند عضو با رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور صورت گرفته است.

انجام 36 عمل پیوند در شرایط کرونا، هزینه 150 میلیارد تومانی برای پیوند در سال گذشته

به گزارش خبرنگار اجتماعی وبلاگ مهدی، مهدی شادنوش رئیس مرکز پیوند و مدیریت بیماری های وزارت بهداشت در نشست خبری اینترنتی گفت: اگرچه کرونا به صورت تهدید برای کشور خود را نمایان کرد، اما با توانمندی های فرزندان این مرز و بوم این تهدید به فرصت بزرگی تبدیل شده و همه اقلام حفاظتی مورد احتیاج در چنین شرایطی در داخل کشور فراوری می گردد و به اندازه کافی ذخایر استراتژیک داریم.

وی مطرح نمود: بسیار خوشحالیم که بسیاری از دستگاه های مورد احتیاج ما مانند دستگاه های یاری تنفسی و بسیاری از دستگاه ها و تجهیزاتی که در شرایط کرونا به آن احتیاجمندیم در داخل کشور به وسیله شرکت های دانش بنیان فراوری می گردد.

شادنوش با اشاره به برگزاری جشن نفس گفت: روز های 28 تا 31 اردیبهشت به عنوان شهر نفس اطلاع رسانی خواهد شد و چهارشنبه 31 اردیبهشت جشن نفس به صورت مجازی برگزار می گردد.

به گفته شادنوش، بعضی از کشور هایی که در این حوزه فعالیت می نماید درخواست تبادل تجربیات را داشته اند تا آن ها بتوانند فرهنگ سازی گسترده ای در سطح جوامع خود داشته باشند.

رئیس مرکز پیوند و مدیریت بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به شرایط کرونا در کشور گفت: در این شرایط بحرانی 36 عمل پیوند عضو با رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور صورت گرفته است.

وی در آستانه روز ملی پیوند عضو گفت: اهدای عضو در 11 ماه سال گذشته افزایش سه پله ای داشته است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سال گذشته به علت همکاری نکردن خانواده افراد مرگ مغزی 7 هزار عضو پیوندی به خاک سپرده شد. اعضایی که می توانست لیست 25 هزار نفره پشت نوبت پیوند را کوتاه کند.

مهدی شادنوش روز دوشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار گردید، اضافه کرد: هم اکنون 34 مرکز پیوند عضو در کشور فعال است، اما مشکل اصلی رضایت ندادن خانواده ها و از بین رفتن زمان طلایی برای پیوند عضو از افراد دچار مرگ مغزی است.

وی گفت: 7 هزار عضو قابل اهدا پارسال به همین علت به خاک سپرده شد در حالی که اهدای این اعضا می توانست از لیست 25 هزار نفره پشت نوبتی پیوند افراد پشت نوبت کم کند و درد و رنج را از خانواده این بیماران یاری کند. در خصوص پیوند اعلام رضایت خانواده ها در زمان طلایی بسیار مهم است و اگر در زمان خودش انجام گردد پیوند عضو انجام می گردد.

شادنوش اضافه کرد: همه پییوند اعضا که در جهان قابل انجام است در کشور ما هم انجام می گردد و با حمایت دولت هزینه های پیوند رایگان است. دولت سال گذشته 150 میلیارد تومان برای پیوند عضو هزینه کرد. در کشور های توسعه یافته پیوند عضو هزینه های سرسام آوری را به خانواده ها تحمیل می نماید، اما در کشور ما حتی دارو های افراد پیوندی رایگان است.

وی گفت: انتقال هوایی عضو پیوندی نیز در ایران انجام می گردد پارسال انتقال 20 مورد هوایی عضو پیوندی را دشتیم که با همکاری ارتش انجام شد. در خصوص پیوند عضو مهمترین پیغام وزارت بهداشت این است و مردم بدانند که بین مرگ مغزی و کما تفاوت وجود دارد و اگر کمیته تخصصی مرگ مغزی فردی را تایید کرد این فرد حتی به اندازه یک صدم درصد هم امکان بازگشت به زندگی ندارد و با کما فرق می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "انجام 36 عمل پیوند در شرایط کرونا، هزینه 150 میلیارد تومانی برای پیوند در سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام 36 عمل پیوند در شرایط کرونا، هزینه 150 میلیارد تومانی برای پیوند در سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید