ایجاد 12 هزار مگاوات ظرفیت نو فراوری برق به وسیله صنایع

به گزارش وبلاگ مهدی، وزیر نیرو گفت: در حال حاضر تقاضای صنایع برای ایجاد نیروگاه به بیش از 10 هزار مگاوات رسیده و بر همین اساس توافق شد این مقدار تا 12 هزار مگاوات افزایش داده گردد.

ایجاد 12 هزار مگاوات ظرفیت نو فراوری برق به وسیله صنایع

به گزارش گروه مالی وبلاگ مهدی، علی اکبر محرابیان درباره برنامه ساخت 10 هزار مگاوات برق به وسیله صنایع، گفت: بر اساس توافقنامه ای که با وزارت صنعت، معدن و تجارت و با حضور صنایع بزرگ کشور به امضا رسید، گام نخست، ایجاد ساختگاه ها خواهد بود که در این زمینه تا به حال بیش از 60 درصد پیشرفت داشته ایم، قراردادهایی به امضا رسیده و بعضی صنایع اقدام ها را نیز آغاز نموده اند.

وی ادامه داد: این روش خوبی است، چرا که صنایع می توانند هم از سود فراوری برق استفاده نموده و هم برق مطمئن و پایدار مورد احتیاجشان را برای همواره تامین نمایند و فراوریشان نیز مستمر باشد.

وزیر نیرو اظهار داشت: در واقع اگر ما در پی رشد مالی هستیم باید برق مصرفی فراورینمایندگان را به صورت دائمی و مطمئن تامین کنیم تا بخش صنعت اطمینان داشته باشد برق مورد احتیاجش در موعد مقرر تامین شده و می تواند به قراردادهایی که منعقد می نماید پایبند باشد.

محرابیان درباره زمان عرضه برق صنایع در بورس انرژی گفت: در مذاکره های انجام گرفته، توافق شد برق در بورس انرژی عرضه گردد تا در سال 1401 صنایع بتوانند برق مورد احتیاج خود را از این طریق تامین نمایند.

وی ادامه داد: هماهنگی های لازم در سطح وزارتخانه و سایر بخش ها در حال اجرا است، در سال 1401 شاهد تامین برق مصرف نمایندگان بزرگ به وسیله بورس انرژی خواهیم بود.

وزیر نیرو اظهار داشت: هم اکنون 34 درصد مصرف برق کشور مربوط به بخش صنایع است، بنابراین ابتدا این برنامه شامل صنایع بزرگ و سپس سایر صنایع و همه مصرف نمایندگان خواهد شد.

محرابیان گفت: البته این به معنای تامین احتیاج صنایع خرد از بورس انرژِی نیست، بلکه شرکت های توزیع، برق را به صورت بسته ای خرید نموده و بین مصرف نمایندگان اعم از خرد و خانگی توزیع خواهند کرد، اما مصرف نمایندگان عمده می توانند به صورت مستقیم اقدام به خرید برق به وسیله بورس نمایند.

وی، مهمترین ویژگی بورس را ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا دانست و اضافه کرد: افزایش تقاضا بر قیمت اثرگذار بوده و صنایع و فراورینماینده کوشش خواهند کرد حداکثر فعالیت فراوریی خود را به زمانی اختصاص دهند که برق مقرون به صرفه تر است، این اقدام سبب متعادل شدن نرخ برق و کاهش پیک های مصرف برق خواهد شد.

وزیر نیرو در رابطه با برنامه وزارت نیرو برای حمایت از شرکت ها و صنایع دانش بنیان در صنعت آب و برق گفت: پژوهش، موتور محرک پیشرفت هر کشوری است و هر کشوری که در بخش پژوهش سرمایه گذاری بیشتری داشته باشد سرعت بیشتری در پیشرفت خواهد داشت.

محرابیان اضافه کرد: پژوهش پایه نوآوری در علم است، به همت پژوهشگران جوان کشور در دانشگاه ها شاهد تحولات خوبی در صنایع به خصوص صنعت آب و برق هستیم.

وزیر نیرو ادامه داد: در بخش انرژی و آب ما احتیاج به افزایش راندمان فراوری و کاهش تلفات داریم، در بخش سخت افزاری و سازه ای اعم از نیروگاه سازی، سد سازی و سامانه های انتقال، اقدام های بسیار خوبی انجام شده است، اما اکنون ضرورت دارد که توان خود را بر بهینه سازی مصرف متمرکز نموده و الگوهایی را به کار بگیریم که از منابع کمتر بهره و استفاده بیشتری ببریم.

محرابیان اظهار داشت: در وزارت نیرو پیش بینی نموده ایم که در هر دو حوزه آب و برق از فناوری های نو استفاده کنیم و در این رابطه یکی از مباحث کاهش مصرف برق است. بر این اساس برنامه های متنوعی را پیش بینی نموده ایم که بعضی در حال اجراست و بخشی در آینده بر پایه فناوری های روز و عمدتا به وسیله پژوهشگران داخلی انجام می گردد.

وی اضافه کرد: بخشی از انرژی برق فراوریی صرف سیستم های سرمایشی می گردد و بسیاری از این وسایل سرمایشی، مصارفی بالاتر از تکنولوژی های روز دارد.

وزیر نیرو اظهار داشت: اقدام هایی در زمینه سیستم های سرمایشی آغاز شده و درصددیم این برنامه ها را توسعه داده و مصارف را کاهش دهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ایجاد 12 هزار مگاوات ظرفیت نو فراوری برق به وسیله صنایع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد 12 هزار مگاوات ظرفیت نو فراوری برق به وسیله صنایع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید