تلفیق ناشنوایان در اجتماع مستلزم همگامی بخش دولتی و خصوصی است

به گزارش وبلاگ مهدی، رئیس بهزیستی کشور در پیامی گفت: بی تردید تلفیق کامل افراد ناشنوا و کم شنوا در عرصه های شغلی و اجتماعی مستلزم همگامی کامل بخش های دولتی و غیردولتی است.

تلفیق ناشنوایان در اجتماع مستلزم همگامی بخش دولتی و خصوصی است

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ مهدی، وحید قبادی در پیامی به مناسبت روز جهانی ناشنوایان هشتم مهرماه اضافه نمود: از مهمترین اقداماتی که به ویژه در دو سال گذشته، تلاش متولیان امر بر آن تمرکز یافته، تشکیل شبکه ملی تشکل های افراد دارای معلولیت شنوایی است که نقش بسزایی در پیگیری مطالبات بر حق افراد ناشنوا و کم شنوا و تشریح حقوق این عزیزان در سطوح مختلف مدیریتی خواهد داشت.

وی اضافه نمود: هشتم مهر ماه مصادف با 30 سپتامبر، روز جهانی ناشنوایان، روزی که به ما فرصت می دهد تا پیام عدالت و برابری فرصت ها را از اشارات سر و دست بشنویم و نگاه انسانی خویش را بر دستان گویای ناشنوایان معطوف سازیم تا بشنویم آنچه را که به گوش جان باید شنید و این مهم تنها از طریق اجرای قوانین حمایتی مرتبط با افراد دارای معلولیت و برابرسازی فرصت های شغلی و اجتماعی برای افراد ناشنوا و کم شنوا تحقق می یابد.

رئیس بهزیستی در پیام خود آورده است: در تمام قوانین مرتبط با حقوق افراد دارای معلولیت از جمله قانون حمایت از حقوق معلولان و کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت بطور صریح بر نقش دولت ها در فراگیرسازی امکانات جامعه برای افراد دارای معلولیت، از جمله گروه های ناشنوا و کم شنوا تاکید شده است. دولت سیزدهم هم در چارچوب سیاست ها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تلاش می نماید تا با الهام گرفتن از این قوانین، ظرفیت های لازم را جهت بهبود خدمات مورد نیاز افراد دارای آسیب های شنوایی بکار گیرد.

قبادی دانا اضافه نمود: به همین علت اقدامات مختلفی از سوی سازمان بهزیستی اجرا شده که توسعه خدمات توانبخشی در کلینیک های تخصصی، ارائه خدمات توانپزشکی، آموزش مهارت های زندگی روزمره بویژه شیوه های ارتباط تلفیقی (لب خوانی و زبان اشاره)، حمایت از برنامه های حرفه آموزی و اشتغال ناشنوایان را می توان از جمله این فعالیت ها برشمرد.

وی گفت: از مهمترین اقداماتی که به ویژه طی دو سال گذشته، تلاش متولیان امر بر آن تمرکز یافته، تشکیل شبکه ملی تشکل های افراد دارای معلولیت شنوایی است که نقش بسزایی در پیگیری مطالبات بر حق افراد ناشنوا و کم شنوا و تشریح حقوق این عزیزان در سطوح مختلف مدیریتی خواهد داشت. تشکیل این شبکه در راستای تاکید قانون حمایت از حقوق معلولان به فعال سازی شبکه ملی تشکل های مذکور و مشارکت فعالانه ایشان در کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان اجرا شده است.

قبادی دانا تاکید کرد: بی تردید تلفیق کامل افراد ناشنوا و کم شنوا در عرصه های شغلی و اجتماعی مستلزم همگامی کامل بخش های دولتی و غیردولتی و بالاحض تلاش هر چه بیشتر سازمان های غیردولتی فعال در امور ناشنوایان به نام بازو های اجرایی بخش های دولتی است که امید است در راستای اهداف متعالی دولت سیزدهم شاهد تحقق آن باشیم.

اکنون در سازمان بهزیستی کشور بیش از 222 هزار فرد دارای معلولیت ناشنوایی تحت پوشش هستند که 12.7 درصد را کل معلولین تحت پوشش بهزیستی را تشکیل می دهند و دارای معلولیت خفیف، میانه، شدید و خیلی شدید هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تلفیق ناشنوایان در اجتماع مستلزم همگامی بخش دولتی و خصوصی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلفیق ناشنوایان در اجتماع مستلزم همگامی بخش دولتی و خصوصی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید