واکسن کووپارس در انتظار عقد قرارداد با وزارت بهداشت

به گزارش وبلاگ مهدی، سخنگوی پروژه واکسن کووپارس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ضمن تشریح آخرین اخبار پیرامون کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس و فراوری آن، گفت: تا به امروز حدود 10 میلیون دز واکسن فراوری کردیم و وزارت بهداشت به ما قول داده است 5 میلیون دز را تحویل بگیرد؛ البته هنوز این اتفاق نیفتاده است.

واکسن کووپارس در انتظار عقد قرارداد با وزارت بهداشت

دکتر محمد حسین فلاح مهرآبادی در گفت وگو با وبلاگ مهدی درباره آخرین شرایط پروژه واکسن کووپارس و فراوری این واکسن سه دزه (دز سوم استنشاقی است)، گفت: پیگیری مطالعات فاز یک و دو با نتایج بسیار خوب انجام شده است. فاز سوم کارآزمایی بالینی هم که واکسن مان را با واکسن سینوفارم مقایسه کردیم تقریبا به اتمام رسیده است و در کل جمعیت مورد مطالعه واکسن کووپارس اثربخشی بهتری نسبت به سینوفارم داشت و عوارض جدی هم در حدود 23 هزار داوطلب مان نداشتیم.

وی اضافه نمود: در فاز اول کارآزمایی بالینی 133 نفر و در فاز دوم 500 نفر مورد آنالیز و مطالعه قرار گرفتند.

او ادامه داد: پیش بینی ما این است که با سرانجام فاز سوم کارآزمایی بالینی، پیگیری داوطلبان و انجام مطالعاتِ بیشتر تا سرانجام سال به اتمام برسد. بیشترین چیزی که در حال کار بر آن هستیم آنالیز طول دوره اثربخشی واکسن است که آیا در شرایط واقعی هم می تواند تا شش ماه اثربخش باشد یا خیر و یا ممکن است عوارضی در بلند مدت داشته باشد یا خیر.

وی درخصوص ورود به فاز صنعتی فراوری انبوه واکسن کووپارس، توضیح داد: تا به امروز حدود 10 میلیون دز واکسن فراوری کردیم که وزارت بهداشت به ما قول داده است پنج میلیون دز را تحویل بگیرد که هنوز این اتفاق نیفتاده است. امیدواریم ظرف این هفته واکسن را تحویل بگیرند البته هنوز قراردادی با ما نبسته اند و پولی هم به موسسه رازی پرداخت نشده است.

فلاح تاکید نمود: طبق روال باید مستندات CTD برای هر محموله واکسن کامل باشد؛ پیش از این مقرر شده بود این 5 بچ واکسن را با مستندات اولیه CTD (مستندات کامل پرونده) تحویل بگیرند که متاسفانه تا به امروز این موضوع عملی نشده است. مستندات دیروز (19 دی ماه) به وزارت بهداشت تحویل داده شده است و امیدواریم تا سرانجام هفته قرارداد ما را ببندند زیرا ما قابلیت فراوری 20 میلیون دز واکسن تا سرانجام سال را داریم که تا به امروز 10 میلیون دز آن فراوری شده است.

وی درباره تکلیف تزریق دز یادآور افرادی که در کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس شرکت کردند و بیش از 3 ماه از تزریق واکسن هایشان گذشته است، گفت: ما مطالعه بوستر دز را برای واکسن رازی انجام دادیم که با همه واکسن ها آن را مقایسه کردیم و نتایج آن هم به زودی معین می گردد. برای شرکت نمایندگان در کارآزمایی بالینی فاز اول و دوم که خودشان تمایل داشتند، مجددا یک دز واکسن رازی تزریقی و یک دز استنشاقی به عنوان بوستر دز تزریق شده است؛ هرچند دریافت دز استنشاقی چندان ضروری نیست اما دریافت می نمایند.

سخنگوی پروژه واکسن کووپارس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در سرانجام، بیان نمود: بر اساس مطالعه انجام شده که نتایج بیشتر آن، روزهای آینده منتشر خواهد شد، معین شد تزریق واکسن رازی پس از هر واکسن دیگری عارضه ایجاد نمی کند، اما مشخص نوع دقیق واکسن مجاز برای بوستر دز کووپارس روزهای آینده صورت می گیرد. با نتایجی که فعلا می بینیم ممکن است از خود واکسن کووپارس به صورت تک دز برای دز یادآور استفاده گردد. اصل، ایمنی زایی با واکسن تزریقی است اما می توانند واکسن استنشاقی را هم دریافت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "واکسن کووپارس در انتظار عقد قرارداد با وزارت بهداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کووپارس در انتظار عقد قرارداد با وزارت بهداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید