5 اشتباه آجیلی رایج که برای سلامت مغز مضر است

به گزارش وبلاگ مهدی، همه ما می دانیم که مصرف آجیل برای سلامت بدن و مغز بسیار مفید و ضروری است، اما مصرف آجیل نکاتی دارد که در صورت رعایت نکردن ممکن است به مغز آسیب برساند.

5 اشتباه آجیلی رایج که برای سلامت مغز مضر است

به گزارش ایسکانیوز، زمانی که به طور منظم یک رژیم غذایی سالم داشته باشید، فرایند پیری فکر و مغز کُند می گردد و خطر ابتلا به آلزایمر نیز کاهش پیدا می نماید. آجیل اسید چرب داخل خود دارد و ممکن است مصرف زیاد آن باعث افزایش غلظت چربی های غیراشباع تک رشته ای یا چند رشته ای گردد.

از طرفی هم گردو که جزء آجیل های مهم است، اسید چرب امگا 3 دارد که فواید زیادی برای مغز خواهد داشت. آجیل بعلاوه سرشار از ویتامین، مواد معدنی و مواد شیمیایی فیتو است که باعث افزایش سلامت بدن از نوک مو تا ناخن پا می گردد.

آجیل ها داخل خودشان فیبر، ویتامین، منیزیم، تیامین و زینک دارند و به طور کل فواید زیادی به بدنتان می رسانند؛ اما برخی از اشتباهات رایج هستند که باعث می شوند آجیل دیگر برای بدن فایده نداشته باشد و به آن آسیب بزند که در ادامه این اشتباهات را معرفی خواهیم کرد.

مصرف آجیل پر شکر یا پر نمک

شکر و نمک به آجیل طعم خوبی می دهند؛ اما استفاده زیاد از حد سدیم یا شکر تاثیر منفی روی سلامت مغزی و فکر دارد. سدیم بالا خطر ابتلا به جنون و آلزایمر را افزایش می دهد و مصرف زیاد شکر هم عاملی برای ابتلا به بیماری آلزایمر، جنون و سکته است، پس راه چاره مناسبی نیست.

در واقع کارِ درست این است که از آجیل خام بهره ببرید و اگر هم آجیل مزه دار خریداری می کنید، میزان نمک یا شکر آن در کمترین حالت ممکن خودش باشد.

مصرف نکردن به میزان کافی

زمانی که آجیل را به طور منظم بخورید؛ بیشترین تأثیر را بر روی مغز خواهد داشت. به طور مثال کسانی که رژیم غذایی مدیترانه ای کم سدیم داشته اند، با مصرف پنج بار یا حتی بیشتر در هفته از آجیل، دانه ها و حبوبات، کمترین میزان ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل را داشته اند، بنابراین باید در بیشتر روز ها یک مشت آجیل را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

توجه نکردن به حجمِ مصرفی آجیل

آجیل کالری زیادی دارد و باید به میزان مصرف خود توجه داشته باشید. کافی است که از یک مشت آجیل در طول روز به عنوان میان وعده بهره ببرید که در غیر اینصورت اگر مصرفتان بیشتر گردد، خطر افزایش کالری در بدن بالا می رود که احتمال اضافه وزن افزایش پیدا می نماید. در خصوص میزان آجیلی که در طول روز استفاده می کنید، دقت کنید، زیرا کالری اش بسیار بالاست.

مصرفِ بی رویه بادام زمینی یا کره بادام زمینی

بادام زمینی یا کره بادام زمینی چربی سالم و ویتامین دارند؛ اما استفاده بیش از حد آن ها باعث می گردد که شما از دیگر مواد مغذی و دیگر آجیل ها جا بمانید؛ پس باید حواستان باشد که منظور ما از استفاده از آجیل فقط این دو مورد نیست و باید سعی کنید که انواع آجیل ها را در وعده غذایی خود جای دهید.

استفاده نکردن از آجیل های ارگانیک

بسیار مهم است که آجیل را به صورت ارگانیک بهره ببرید، زیرا فقط چنین آجیل هایی هستند که می توانند با آلزایمر مبارزه نمایند. آجیل های صنعتی فایده زیادی ندارند؛ حتی گاهی اوقات به بدن آسیب هم وارد می نماید.

منبع: فرارو

به "5 اشتباه آجیلی رایج که برای سلامت مغز مضر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 اشتباه آجیلی رایج که برای سلامت مغز مضر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید